MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Antalya'da Yaralı Eşek Ormanlık Alanda Ölüme Terk Edildi

16.07.2019 17:34:44

Antalya'da "uyuz olduğu" sebebiyle, halıya sarılıp ormanlık alanda ölüme terk edilen eşek, bölgedeki vatandaşlar tarafından kurtarıldı. Vücudunda yaralar oluşan eşek, tedavi altına alındı.

DHA'nın aktardığı bilgilere göre, Antalya'nın Kepez ilçesindeki alanda kimliği belirsiz kişiler tarafından 5 gün önce halıya sarılı şekilde uyuz olduğu belirlenen bir eşek bırakıldı. Ormanlık alanda her sabah yürüyüş yapan İsmail Ayar, duyduğu ses üzerine ormanlık alanı kontrol etti. Ayar, halıya sarılı bitkin haldeki eşeği gördü ve eve gidip su, yiyecek getirdi.

Eşekle 5 gün boyunca ilgilendi

Ormanlık alan içerisinde vücudunda yaralar ile bulunan eşeği gören diğer mahalle sakinleriyse Antalya Candost Derneği'ne ulaşarak durumu bildirdi. Derken yetkililerinin de devreye girmesinin ardından Antalya Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri hayvan ambulansıyla ormanlık bölgeye giderek eşeğe ilk müdahaleyi yaptı. Yaralarına müdahale edildiği sırada canının acıdığı görülen masum eşeğin gözlerinden yaş aktı.

Ekiplerce tedavi amaçlı hayvanat bahçesine götürüldü. Yaralı ve hasta eşeğe 5 gün boyunca baktığını söyleyen İsmail Ayar, yürüyüş yaparken eşeği farkettiğini dile getirdi ve sözlerine şöyle devam etti: "Yürüyüş yaptığım sırada bir ses duydum. Baktığımda eşeği yatarken gördüm. Hayatta kalması için su ve yiyecek bir şeyler getirdim. Tedavi olması için Kepez Belediyesi Veteriner Müdürlüğü'ne gittim. Oradaki görevli kişi bana sadece kedi ve köpekle ilgilendiklerini söyledi. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi'ne ulaştık onlar da hayvanat bahçesini aramamızı söyledi. Hayvan ormanda, güneşin altında günlerdir yatıyor. Ben de elimden geleni yaparak yaşatmaya çalıştım."

Eşeğin sahiplerinin bulunabilmesi için suy duyurusunda bulunulacak

Antalya Candost Derneği Başkanı Arife Yanık hayvanseverlerin bilgilendirmesi üzerine olaydan haberdar olduklarını bildirdi. 

Hayvanın uyuz hastalığı sebebiyle sahipleri tarafından Kepez bölgesinde ormanlık alana atıldığını belirten Yanık, "Uyuz hastalığı, tedavi edilmezse hayvanı ölüme bile götürür. Sahipleri de tedavi ettirmemişler. Yatalak olunca da ormanlık alanda ölüme terk edilmiş. Yaptığımız ilk müdahalenin ardından hayvan ambulansı ile hayvanat bahçesine götürdük" diye konuştu.

Arife Yanık, hayvanı ölüme terk eden sahiplerinin de bulunması için suç duyurusunda bulunacaklarını kaydetti.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar