MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Konuşmalarını Anlamak! Kedim Ne Söylüyor?

16.07.2019 22:44:08

KEDİ KONUŞMALARINI ANLAMAK. KEDİM NE SÖYLÜYOR?

1. GEZEVELİK YAPMAK: İnsanlarda gevezelik yüksek veya normal ses tonuyla çok konuşmaktır. Kedilerde çoğu zaman gırtlaktan gelen özel bir ses ile, çoğu zaman ise alt çenelerini çok hızlı oynatmaları yoluyla olur. En yaygın hali dışarıda veya pencere önünde avları için heyecanlandıkları zamandır. Genelde bu sesleri avlarını izlerken veya avlarına yeni saldırdıkları zaman çıkarırlar.

 

2. CIVILDAMAK: Bu ses çok tiz bir selamlaşma sesidir. Kediler sahipleri eve geldiği zaman hoş geldin demek için bu sesi çıkarabilir. Bazen de ilgi çekmek ister ve "beni sev" der.

 

3. HIRLAMAK: Bir uyarı olarak üretilen kısık sesli seslenme şeklidir. Saldırganlık işaretidir veya öfkeyi ifade eder. Bu ses "kedi küfürü" diyebiliriz.

 

4. TISLAMAK: Tıslamak uzun süre "S" sesi çıkarmaya benzer. Durumuyla ilgili tatminsizlik veya hoşnutsuzluk hissettiğini belirtir. Birçok kedi diğer kedilere tıslayarak "buradan git" der. Kediler bazen korktukları zaman da tıslarlar.

 

5. MIRLAMAK: Gırtlaktan çıkartılan titreşimli bir sestir. Tonu ve seviyesi kediden kediye değişebilir. Bazı kedilerin mırlaması bütün odayı kaplarken, bazı kedilerin sadece yanında duyulur. Kedilerin mırlamasının en büyük sebebi mutlu olmalarıdır. Karınları doğduğu ya da sevildiklerini hissettikleri zaman bu sesi çıkarırlar. Ancak bazı kediler hasta oldukları ya da korktukları zaman kendilerini rahat hissettirmek için de mırlar.

6. MİYAVLAMAK: Kedi miyavlaması her kedinin kendine özeldir. Kediler miyavlayarak bizimle konuşur. Bazı miyavlamak insanlara seslenip "Bana bak" demek içindir. Odanın bir köşesinde gözgöze geldiğimiz zaman miyavlarak "Merhaba, ben de seni görüyorum." derler.

 

Konu ile alakalı videomuza buradan ulaşabilirsiniz
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar