MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Av Köpeklerinin Yetenekleri ve Özellikleri

31.07.2021 10:16:22

Av köpekleri uygun şekilde eğitilmelidir. Ek olarak, bazı köpek ırklarına kazandırılan belirli özellikler, daha iyi av arkadaşları yaratacaktır. Sıradan bir köpek göreve bağlı değildir. Bir köpekte aşağıdaki doğal özellikler, uygun eğitime ek olarak en iyi av köpeğini üretmeye yardımcı olacaktır.

Memnun Etmeye Hevesli

Her şeyden önce, iyi bir av köpeği, sahibini memnun etmeye istekli ve itaatkar olmalıdır. Kendi kendine kaçan ve avını yiyen veya yüksek sesle havlayarak avını kaçıran bir köpek, avcı için sinir bozucu bir arkadaş olacaktır. Sadık ve işbirlikçi ırklar ve komutları dinleyen bir köpeğin avlanma amaçları için eğitilmesi daha kolay olacaktır.

Koku Alma ve Takip Etme Yeteneği

İyi bir av köpeği için harika bir burun şarttır. Köpeğin, potansiyel olarak uzun mesafeler için, zorlu arazilerde ve sert havalarda avını izlemesi ve bulması gerekecektir. Bir köpeğin koku alma ve takip etme kabiliyetini önceden bilmek için, köpeğin cinsini ve genetik koku alma kabiliyetini bilmek faydalıdır. Bazı köpek ırkları tam da bu amaç için yetiştirilmektedir.

Dayanıklılık ve Koşu Şekli

Bir av köpeği potansiyel olarak avını takip ederek kilometrelerce koşmak zorunda kalacaktır. Bu nedenle, köpeğin mükemmel durumda olması ve uzun mesafeler koşmaya elverişli bir vücuda sahip olması gerekir. Bir köpeğin uzun av gezileri sırasında dayanabilmesi için iyi bir dayanıklılık şarttır.

Geri Alma ve Yumuşak Ağız

İdeal olarak, bir av köpeği, sahibi için kuşlar ve diğer avlar gibi şeyleri almayı sevecektir. Bir top gibi basit bir şeyle getirmeyi zaten seven bir köpekle işe başlamak, daha sonra bu köpeği özellikle avlanma amaçları için eğitirken yardımcı olacaktır. Köpeğin de yumuşak bir ağza sahip olması ve yumuşak bir dokunuşa sahip olması gerekir, böylece avın sağlam kalması ve avcıya geri döndüğünde zarar görmemesi sağlanır.

Yüzme

Çoğu köpek yüzmeyi sevmez ama iyi bir av köpeği sever. Bazen av, nehirler ve göller gibi suların içine düşer veya bu sulardan takip edilmesi gerekir. Suda yüzerken avını yakalama yeteneği, neredeyse gerekli bir av köpeği özelliğidir.

İş Ahlakı

Bazı köpekler iş ve spor köpekleri olmaya daha uygundur. Av köpekleri disiplinli olmalı ve uygun şekilde eğitilirse spordan zevk alacaktır. Bir köpek disiplinliyse ve doğal olarak sıkı çalışmaya daha yatkınsa, avcı için eğitim çok daha kolay olacaktır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar