MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerin Tırnakları Nasıl Kesilmesi Gerekir?

30.07.2021 12:42:23

Tırnak süslemeleri, köpeğinizin temel bakım ihtiyaçlarının önemli bir parçasıdır. Birçok köpek sahibi için, köpeklerinin tırnaklarını kesme fikrini bir korku duygusu takip eder. Birçok köpek de tırnak süslemelerinden hoşlanmaz.

Köpek tırnakları tıpkı insan tırnakları gibi sürekli uzar. Bazı köpekler kaldırımda, çakılda veya betonda yürümekten doğal olarak tırnaklarını aşındırır. Günümüz köpeklerinin çoğu iç mekanlarda yaşıyor ve bu yüzeylerde tırnaklarını kısa tutacak kadar zaman harcamazlar. Bu özellikle küçük köpekler için geçerlidir.

Büyümeye bırakılırsa, bazı köpeklerin tırnakları altından kıvrılır ve aslında ayak pedlerine doğru büyümeye başlar. Bu ağrılı yaralara ve enfeksiyonlara yol açar. Altında kıvrılmasalar bile uzun tırnaklar, özellikle kaygan yüzeylerde köpeklerin yürümesini zorlaştırabilir. Son olarak, uzun tırnaklar kolayca bir şeye takılabilir ve kısmen yırtılabilir veya bölünebilir. Bu köpeğiniz için çok acı vericidir.

Kesmeye Başlamadan Önce

Sizin ve köpeğinizin rahat olduğu bir yer bulun ve tırnak düzeltmeye başlamadan önce hazırlanın.

Birkaç tırnak makası stili mevcuttur. Doğru seçim, köpeğinizin tırnaklarının boyutuna ve kendi tercihinize bağlıdır.

Pense Tarzı Düzelticiler: Bunlar yaylıdır ve mekanizma bahçe budayıcılarına benzer. Küçük/orta boy timmerler, küçük ve orta boy tırnaklar için mükemmeldir. Büyük boy, genellikle çok küçük olanlar hariç tüm tırnak boyutlarında işe yarar (küçük tırnakların uçlarını yıpratabilir). Bunların kullanımı kolaydır ve uzun süre keskin kalma eğilimindedir, ancak bıçaklar değiştirilemez.

Giyotin Düzelticiler: Bunun bir iç bıçağı ve çiviyi hizalamak için bir deliği vardır. Sap sıkıldığında, bıçak, ters giyotin gibi çiviyi kesmek için yukarı çıkar. Yeni başlayanların çoğu, bu tür düzelticinin kullanımını çok kolay bulmaktadır.

Düzgün çalışması için düzelticiyi doğru şekilde tutmayı bilmek önemlidir. Sap, üstte tırnak deliği ile köpeğin pençesinin altında olmalıdır. Düzelticideki vidalar köpeğinize doğru bakmalıdır. Çivi daha sonra kesimi yapmak için doğru noktada deliğin içinde sıralanmalıdır. Giyotin düzelticilerdeki iç bıçak, körleştiğinde değiştirilebilir. Giyotin düzelticiler, küçük ila orta boy tırnaklar için en iyi sonucu verir. Çok büyük veya çok küçük tırnaklar için ideal değildirler.

Makaslı Düzelticiler: Bu düzelticiler tıpkı bir makas gibi çalışır. Düz bir kesme yüzeyi yerine, yuvarlak tırnağı kesmek için kavisli bir bıçağa sahiptirler. Bıçağı uygun noktada çiviyle hizalayın ve kesimi yapın. Bu düzelticiler, genellikle daha büyük tırnaklar için yeterince güçlü olmadıklarından, yalnızca daha küçük tırnaklar için kullanışlıdır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar