MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Alman Çoban Köpeği Karakteri ve Özellikleri

10.09.2019 10:20:01

Bir köpek sahiplenmeye karar verdiniz ve birçok ırkın arasında bir Alman çoban köpeğinde karar kıldınız. Sonuçta, sevimli bir köpek yavrusuna ya da yetişkin eğitimli bir köpeğe sahip olduğunuz için sizi hayal kırıklığına uğratmayacak akıllı ve sadık bir arkadaş bulacaksınız! Tabii ki bir köpek edinmeden önce, bir köpek yavrusu seçmenin, yetiştirme, eğitim, beslenme ve konut düzenlemesinin bazı ayrıntılarını öğrenmek yararlı olacaktır.

Alman Çoban Köpeği? Irk Standartları

Ağırlık ve Boy: Yetişkin erkeğin ağırlığı 35 ila 40 kg aralığında, boy 63 ila 65 cm arasındadır. Dişileri ise 25 ila 32 kg ağırlık ve 60 cm civarında boy uzunluğuna sahiptir.

Renk: Almanlar çoban köpeklerinin rengi değişkendir.  Dalgalı siyah renkleri ve siyah-bronz rengine sahip olanlar olduğu gibi en yaygın olanı siyah ve solgun renkli olanlarıdır.

Yün: Alman Çobanının üç tip yünü vardır: kısa sert, uzun sert, uzun ve yumuşak. Tuhaf ama, uzun saçlı örnekler soğuk havaya sıcak bakmıyor, bu yüzden sokakta bakımları sorunlu olabilir. Isınma şartları köpekler için özel olarak ayarlanmalıdır.

Alman Çoban Köpeği Genel Tanım ve Karakteristik Özellikler

Başlangıçta, Alman çoban köpekleri sadece diğer yırtıcılardan evcil hayvanları korumak için kullanılırdı. Ancak bu cins köpeklerin mükemmel biliş, becerisi ve gücü köpek uzmanları tarafından fark edildi ve bunun sonucu olarak askeri operasyonlar ve acil durumlarda kurtarma görevlisi olarak kullanılmaya başlandı. Sınırları korumak, suçluları aramak ve ev veya hayvanları korumak için kullanıldı. Bu tür işlevlerde, "Alman çoban köpekleri", diğer ırkların örneklerinden daha iyi bir performans sergilemekte, böylece kendilerini bütün dünyada hak ettiği bir konuma kavuşturmaktadırlar.

Bu tarz köpekler ortalama bir boyuttan biraz daha büyük olduklarından, tek odalı küçük bir evde veya apartmanda beslemek için uygun değildir.

Alman Çoban Köpeği Ortalama yaşam süreleri: Alman çoban köpeklerinin ortalama yaşları 12-14 yıl arasıdır. Dengeli bir beslenme, düzenli yürüyüşler, zamanında tedavi, bu köpeğin yaşam beklentisini 16-17 yıla çıkarabilir.

Köpeklerin küçük çocuklarla olan uyumluluğu: Alman Çoban köpekleri çok akıllıdır, bu yüzden onlara bir şeyler öğretmek ve eğitmek kolaydır. Güçlü bir zekâları ve gelişmiş bir kas yapısı vardır. Bu ırkın köpekleri, korunması gereken bölgenin sınırlarını çok iyi bilirler. Herhangi bir saldırganlık durumunda, köpeğin sahibine veya ailenin diğer üyelerine yönelik keskin hareketlerde "saldırgan" fena halde cezalandırılabilir.

Yetişkin bir köpek, kararlı ve sakin bir karaktere sahiptir. Genç yaşta bir çoban köpeği bağımsız ve itaatsiz olabilir. Onlara evde sahibin kim olduğunu göstermek, ılımlı fiziksel tepki yöntemleri uygulamak gerekebilir. Genellikle köpek sahibinin otoritesini tanımak için birkaç küçük tokat yeterlidir.

Alman Çoban Köpeği Eğitimi

Temel eğitim bir kişi tarafından yapılmalıdır. Yetişkinlerin gözetiminde, bu yetiştirme 10 yaşından küçük bir çocuğa emanet edilebilir. Köpek yavrularının evde görünmelerinden bu yana bebeğin birkaç gün içinde kullanacağı bir isim bulunmalıdır. Yaklaşık 2 aylıktan itibaren yavru köpek zaten basit komutları anlayabilir. 6 ay boyunca "gel", "otur", "hayır", "evet", "yapma" vb. olmak üzere tüm temel komutları bilmesi ve yerine getirmesi gerekirlidir.

Bu ırk mensubu köpekler, diğer ırkların örneklerinden daha hızlı eğitilebilir, bu yüzden poliste (uyuşturucu, silah, suçlu bulmak için), orduda (patlayıcıları aramak, sınırları korumak için) ve mülkleri korumak için aktif şekilde kullanılmaktadırlar.

Alman çoban köpeklerinin bakımı: Alman Çobanının özel bir bakıma ihtiyacı yoktur. Bir köpeği yıkamak yılda birkaç kez gereklidir. Tüyleri fırçayla taranır. Kulaklar biraz nemli tampon ile temizlenmelidir. Dişleri temizlemek için florürlü özel kemiklerin alınması yeterlidir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar