MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Evde Evcil Hayvan Olmasının Çocuklara 10 Faydası

10.09.2019 15:30:05

 

Çocuğunuz evde bir evcil hayvan istiyor ancak siz bu konuda emin olamıyorsanız, evinizde bir evcil hayvan olmasının çocuğunuzun sağlığı ve gelişimi için ne kadar faydalı olduğunu bilmeniz karar vermenize yardımcı olabilir.

1.Alerjileri azaltır: Araştırmalar evcil hayvanlarla büyüyen çocukların daha güçlü bir bağışıklık sistemleri olduğunu ve çocukluk çağı alerjileri ile astım geliştirme ihtimallerinin düşük olduğunu göstermektedir.

2.Sorumluluk duygusu geliştirir: Köpek yürüyüşe çıkarmak veya tavşan kafesi temizlemek çocukların sorumlu insanlar olarak büyümesini sağlar. Bir evcil hayvana bakmak aynı zamanda çocuğunuzun empati duygusunun gelişmesine yardımcı olur.

3.Öğrenmelerine yardımcı olur: Eğitimciler uzun süredir hayvanları (çoğunlukla köpekleri) okullarda terapi şekli olarak kullanmış ve gelişimsel olarak zorlanan çocukların öğrenmelerine yardımcı olmuşlardır. Hayvanlar özellikle çocukların okuma becerilerine yardımcı olur.

4.Aileleri birbirine yaklaştırır: Evcil hayvana sahip olmak aile bağlarının kurulmasına yardımcı olur. Hayvanlar genellikle aile faaliyetlerinin ortak noktasıdır.

5.Konfor ve arkadaşlık sağlar: Evcil hayvanlar çocukların en yakın arkadaşlarıdır. Çocuklar bu hayvan arkadaşlarından destek ve güvenlik bulurlar. Bu da çoğu zaman daha az endişeli olmalarını sağlar.

6.Sağlıklı bir yaşam tarzını destekler: Köpek yürüyüşleri, birlikte oyun oynamak gibi etkinlikler sahipleri için sağlıklı ve sportif bir yaşam tarzı oluşturur.

7.Tansiyonu düşürür: Evcil hayvanlar sizi sakinleştirip kan basıncını düşürebilir ve kaygıyı azaltabilir. Böylece ev ödevleri yaparken veya sınavlara hazırlanırken çocukları sakinleştirebilir.

8.Yalnızlığı azaltır: Evcil hayvan sahibi olmak yalnızlık duygusunu azaltır ve depresyonu önleyebilir. İki emekli grubu üzerinde çalışan araştırmacılar bir gruba saksı bitkisi diğerine muhabbet kuşu vermiş ve iki yıl sonra muhabbet kuşuna sahip olan çiftin sosyal olarak daha aktif olduğunu tespit etmişlerdir.

9. Yaşam çemberini öğretir: Ebeveynler çocuklarını dünyadaki kötü olaylara karşı korumak isteseler de evcil hayvan sahibi olmak çocukların yaşam döngüsünü anlamalarını ve öğrenmelerini sağlar. Bir evcil hayvanın ölümüyle başa çıkmak diğer zorlu yaşam olaylarıyla baş etmelerine yardımcı olur.

10.Ve eğlencelidir: En önemlisi evinizde bir hayvanın olması eğlencelidir! Bir kedi, köpek, kuş hatta gelincik bile olsa bir hayvan sahibi olmak bütün ev halkına neşe verir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar