MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Akita Uni Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

24.11.2021 11:19:26

Akita Uni köpek dostlarımızın anavatanları, Japonya ülkesinin Akita şehridir. İsimlerini de bu sebeple Akita Uni olarak almışlardır. 17. yüzyıldan beri insanoğlu ile beraber yaşadığı tahmin ediliyor. Japonya'daki saraylarda koruma köpeği olarak görev almış Akita Uni cinsi köpekler, geçmişte maalesef ki dövüş köpeği olarak kullanılmış. Oldukça güçlü olan bu canlılar, 19. yüzyılda üstlerinde yapılmış bilimsel çalışmalar sonucu geliştirilmiştir. 20. yüzyılda ise onları koruyabilmek için bir dernek kurulmuştur. 30'lu yıllarda ise Akita Uni ırkı köpek dostlarımız, Amerika Birleşik Devletleri'ne getirilmiştir. İsimlerinin bu şekilde dünyaya duyurulması sağlanmıştır. Muhteşem tüyleri, sevimliliği, sadakati, zekası ve korumacı ruhu ile dünya üzerinde oldukça yüksek bir popülariteye sahip olmuştur. Akita Uni köpek cinsinin, Amerika Birleşik Devletleri'nde gelişmiş bir türü bulunur. Oldukça iyi yüzebilen bu köpekler, son derece sakindirler. Atik, cesur ve mantıklı yaklaşımları ile koruma köpeği olarak eğitiliyor. Hatta birçok resmi kurumlarda aktif olarak görev aldığı bilinir.

Akita Uni Cinsi Köpeklerin Genel Özellikleri Nelerdir?

Şimdi de sizler için derlediğimiz madde madde sunacağımız Akita Uni köpek cinsi hakkında genel özellikleri derleyeceğiz. Keyifli okumalar...

 • Anavatanları Japonya ülkesinin Akita şehri olduğu bilinmektedir.
 • Oldukça cesur hayvanlardır.
 • Çocuklarla iyi anlaşır
 • Diğer köpeklerle pek fazla yakın değildir.
 • Koruma köpeği olarak görev alan Akita Uni cinsi köpek, yemek yerken hırçın olabilir. Yavru iken doğru bir eğitim verilmesi sonucunda yemek yerken de uysal olabilirler.
 • Sıkılgan bir yapısı vardır.
 • Onlara bakan kişilere son derece bağlı olan Akita Uni cinsi köpek, sizlerle sürekli vakit geçirmek ister.
 • Tiz bir ses tonuna sahiptir. Pek fazla havlamazlar.
 • Karakter olarak son derece sevecendir. İnsanlarla uyum içerisinde anlaşır.
 • Uygun eğitim verilmesi durumunda sosyal hayata kolayca ayak uydurabilir.
 • Orta boy köpek cinsi olarak bilinir. 65 ile 70 santimetre yüksekliğe ulaşabilir.
 • Başı gövdesine göre orantılıdır.
 • Doğru bakım ile ortalama olarak ömürleri 14 yıldır.

Akita Uni Köpek Cinsi Bakımı Nasıl Yapılır?

Akita Uni köpek cinsinin, görüntüleri gibi karakterleri de özel kılınmıştır. Sahiplerine oldukça bağlı olan bu canlılar, genelde bekçi köpeği ve koruma olarak görev alır. İnsanlarla sık sık vakit geçirmek istemezler. Bu sebeple, onlara özel bir yaşam alanı oluşturmak en iyisi olacaktır. Örneğin evinizde Akita Uni cinsi köpeğiniz varsa onlara köpek çiti almanızı öneriyoruz. Bu çitin içerisine onun sevdiği köpek oyuncakları ve diğer kişisel eşyalarını koyarak mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Akita Uni cinsi köpek ırkı zeki ve oldukça uyumlu karaktere sahiptir. Eğitimleri oldukça kolaydır ve apartman dairelerine hızlıca adapte olabilir. Oyun ve egzersiz ihtiyaçlarını gidermek için düzenli olarak dışarıya çıkarmalısınız. Bu geziler sırasında diğer canlılarla iletişimine oldukça dikkat etmeniz gerekir. Köpek gezdirme zincirleri ile güvenli şekilde gezdirmeniz önerilir. Çok sosyal olmayan Akita Uni cinsi köpek ırkı, sahiplerini koruma içgüdüsü ile cesurca saldırma eğilimine sahiptir. Bu karakter özellikleri dikkate alındığında onlara kesinlikle yavruyken eğitim vermeniz önem arz eder. 

Akita Uni cinsi köpek dostlarımız oldukça temiz hayvanlardır. Kirli bir mama ve su kabını kullanmayı hızlıca reddedebilirler. Eşyalarının temiz olması ve yılda iki kez yıkanması önemlidir.

Sizlere bu yazımızda Akita Uni cinsi köpekler hakkında bilgi vermek istedik. Bizleri takip etmeyi lütfen unutmayın.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar