MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Soğuk Hava Şartlarında Köpeğinizle Dolaşmak

24.11.2021 12:15:57

Havaların iyice soğuması ile beraber köpek sahipleri, dış mekandaki aktiviteler ile ilgil soru işaretleri yaşıyor. Özellikle, soğuk havalarda köpek dostlarımızla dolaşmak, oyunlar oynamak size acımasız geliyor olabilir. Fakat, bu hususta iki önemli unsur vardır. İnsanoğlunun soğuktan etkilenmesi ile köpeklerin soğuktan etkilenme eşiği eşit değildir. Hava durumu bugün neyi gösterirse göstersin, köpeklerin günlük egzersizlerini yapması önem taşır. Öncelikle, bu husus yaş, ırk ve yaşam alışkanlıklarına göre farklılık göstermektedir. Sizler için derlediğimiz bu yazımızda soğuk hava şartlarında köpeğinizle dolaşmak ile ilgili soru işaretlerine yol açan hususları ele alacağız...

Hava Soğuk mu? Karar Veremiyorsanız...

Günlük hava durumuna göz gezdirdiniz ve köpek dostunuz ile dışarı çıkmak için havanın soğuk olup olmadığına karar veremiyorsanız endişe etmeyin, elbette bu durumda yalnız değilsiniz. Özellikle, hava sizin için soğuk ise köpek dostlarımız için soğuk olmayabilir. Fakat, soğuk hava şartlarında köpeğinizi dış mekanlarda gezdirmek ya da onlarla oyunlar oynamak için bazı ipuçlarına ihtiyaç duyabilirsiniz.

  • Rüzgar bu durumda çok önemli. Hava durumuna ek olarak rüzgarı göz önünde bulundurunuz. Rüzgarın etkisi ile hava durumundaki sıcaklığın etkisi aynı olmayabilir. Hissedilen sıcaklık, bu durumda önemli.
  • Kar yağdığında da köpeklerinizi gezdirmek her zaman mantıklı olmayabilir. Erimeye başlayan kar taneleri, köpekler için rahatsız edici bir durumdur. Bunun yanında nem sebebi ile köpek dostlarımızın vücutlarındaki sıcaklık hızlıca düşecektir. Kar yağdığında ya da erimeye başladığında yürüyüş aktivitelerinin sürelerini kısaltmak iyi olabilir.
  • Yaşlı ya da yavru köpek dostlarımızın soğuk hava ile temasını oldukça kısıtlı tutmalısınız. Hem yavruyken hem de yaşlıyken köpek dostlarımızın soğuğa karşı dayanıklılığı oldukça az olacaktır.
  • Orta ve büyük ırk köpekler soğuk hava durumuna karşı daha dayanıklıdır. Küçük ırk köpekler ile büyük ırk köpekler aynı sürede dışarıda kalmamalı. Özellikle bazı köpek cinsleri soğua karşı çok daha fazla dayanıklıdır.
  • Hava durumuna baktığınızda 0 derecenin altında gösteriyorsa evde egzersiz en iyisi olacaktır.

Soğuk Havada Köpeğinizi Gezdirmek İçin Alınması Gereken Önlemler

Kı aylarında köpek dostlarımızı gezdirmek için özenle plan yapmak gerekir. Bazı riskler göz önünde bulundurulmalı ve önlem alınması önem arz eder. Fakat, hava durumu ne olursa olsun onların dışarı çıkmasında sakınca görmüyorsanız dış mekan aktiviteleri her zaman çok güzeldir. Önlemlerinizi sıkıca alarak bu aktivitelere devam etmeniz köpeklerinizi mutlu edecektir.

Kış Kıyafetleri Tercih Edin

Köpek dostlarımıza kıyafet giydirmek, soğuk havalar için alınabilecek en değerli önlemlerden birisidir. Soğuk havalara karşı duyarlı olan, düşük yağ oranına sahip ve kısa tüylü köpekler suya dayanıklı kıyafetler giyebilirler.

Patik ve Botlar Kullanın

Onların soğuk havalarda üşümemesi için özel olarak üretilmiş kaliteli patik ve bot gibi ürünleri kullanabilirsiniz. Ayrıca patik ve botlar karın erimesi için kullanılan kimyasallardan da onların patilerini korur. Eğer köpek dostlarımız bu ürünleri kullanmayı reddediyorsa patilerine sürebileceğiniz koruyucu bal mumu kremleri tercih etmeniz fayda sağlar. 

Yürüyüşlerinizi Tasma ile Yapın

Özellikler kış vaktinde köpeklerin yürüyüşlerinin mutlaka daha kontrollü olması gerekiyor. Karda köpeğiniz ile dolaşmak, minik dostlarımız için görünmeyen tehlikelere yol açabilir. Köpek dostlarımızın içinde ne olduğunu bilmediğiniz kar kütlelerine girmesini önleyebilmek adına dış mekan aktivitelerinizde mutlaka tasma kullanın.

Gözlem Çok Önemli

Onları kışın gezdirirken soğuğa ve kara vereceği tepki ile gözlemleyin. Köpek dostlarımız patilerini soğuk hava şartlarında yerden sık sık kaldırıyorsa ya da kambur bir pozisyon almışsa eve dönme zamanı gelmiştir. Bu sebeple, soğuk havalarda alabileceğiniz tüm önlemleri aldıktan sonra yürüyüş sırasında gözlem yapmayı unutmayın.

Sizlere bu yazımızda soğuk hava şartlarında köpeğinizle dolaşmak ile ilgili bilgiler vermek istedik. Bizi takip etmeyi unutmayın.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar