MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpekler Neden Sahipleri ile Beraber Uyumak İster?

23.11.2021 13:25:40

Köpek dostlarımızla yakın bağlar kuran onlara bakan kişiler, birlikte uyumaktan keyif alırlar. Köpek dostlarımızın sahipleri ile birlikte uyuması her ne kadar keyifli olsa da yıllar boyunca bu konunun sağlıklı olup olmadığı konusu sürekli tartışılmıştır. Gelin can dostlarımız onlara bakan kişiler ile neden uyumak ister hep beraber göz atalım...

Köpekler Neden Sahipleri ile Uyumak İsterler?

Köpek dostlarımız, onlara bakan kişilerin yataklarına yatıp onlarla birlikte uyumak isterler. Bu davranışları herkes tarafından bilinen çok tatlı bir huydur. Dostlarımıza bakan bireyler, genelde onları çocukları gibi görürler. Köpekler ise bireyleri annesi gibi tanımlar.

İnsanlarda olduğu kadar köpek dostlarımızda da anne figürü onlar için hayatım temel ihtiyacı olarak tanımlanabilir. Tıpkı bizler gibi köpek dostlarımızda da yavruluk döneminde bakım, beslenme ve temizlik kendi başına karşılanamaz. Bu ihtiyaçları tamamen annesi tarafından karşılanır.

Bizlerde bu ihtiyaçların karşılanması belli süre gelişme ve büyüme sonrasında son bulur. Ancak, köpek dostlarımızda bu durum aynı kalır. Bu sebeple, en yaşlı köpek dostlarımız dahi ufak bir çocuk gibi davranmaktadır. Sahipleri ile uyuma isteğinin altında en temel olarak bu psikolojiyi barındırır. Onlara bakan kişileri onun temel ihtiyaçlarını karşılaması sebebi ile, erkek olsa dahi onları anne gibi görürler. Aynı davranışlar insanoğlunda da gözükebilir. Küçük yaştaki çocuklar anneleri ile uyumak isterler. Ayrıca, kötü bir durum yaşandığında da sakinleşmek için annelerine sarılmak isterler. Bu sayede kaygılar en aza iner.

Köpek dostlarımız insanların aksine içgüdüleri ile yaşarlar. Bu sebeple, insanlar gibi kendi kararlarını alamaz ve uygulayamazlar. Onların aldığı kararlar en basit şekli ile bir şeyi tutmak, gelip gitmek gibi şeylerdir.

Peki, Köpeklerle Uyumak Sağlıklı mı?

Yatağınızı köpek dostlarımızla paylaşma hakkında sağlıksal açıdan birçok görüş bulunur. Bazı görüşlere göre bunun pek sağlıklı olduğu söylenemez. Diğer görüşler ise bu durumun duygusal tatmin yaşayıp, güzel bir uykuya sebep olmasını savunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre, köpeklerle uyuyan bazı evcil hayvan sahipleri, çeşitli alerjik rahatsızlıklara yakalanabiliyor. Her ne kadar bu rahatsızlığın sebebi köpek dostlarımızın tüyleri de olsa, sahipleri yine de onlarla yatmaya devam ediyor. Bu derin bir sadakatin direkt olarak göstergesidir.

Köpeklerle Uyumanın Yararları

İnsanlar sosyal canlılardır. Daima iletişim kurmak insanlar için temel ihtiyaçlardan bir tanesidir. Bu sebeple, yalnız yaşayan insanların ev arkadaşı olarak köpek dostlarımızı sahiplendiği sıklıkla görülebilmektedir. İnsanlar bu iletişim ihtiyacını kendi ırkı ile karşılayabileceği gibi can dostlarımızla da karşılayabilirler. 

Bundan dolayı, köpek dostlarımız ile bağ kuran insanoğlu, onlarla aynı yatağı paylaşırlar. Duygusal manada onlarla uyumak müthiş bir bağdır. Köpek davranış uzmanlarına göre ise köpeklerle uyumak zararlı veya yanlış bir olay değildir. Tüm aksine iltifattır. Köpekler yalnızca güven beslediği insanlarla beraber uyuyabilirler.

Elbette bu durum tartışılsa da sizin en iyi sağlığınızı anlayacak kişi hekimlerimizdir. Eğer köpek dostunuzla beraber uyumak istiyorsanız her şeyden önce bir hekime danışmayı kendi sağlığınız için ihmal etmemelisiniz.

Sizlere bu yazımızda köpeklerin neden sahipleri ile uyumak istedikleri konusunda bilgi vermeye çalıştık. Bizi takip etmeyi unutmayın.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar