MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Akbaş Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

4.12.2021 14:25:10

Akbaş köpek cinsi, çoban köpeği olarak iblinmektedir. Ancak, günümüzde ev köpeği olarak da beslenen bu cins, çoban köpeği olarak isimlendirilip anavatanı Türkiye'dir. Oldukça nadir bir cins olan Akbaş cinsi köpek dostlarımız, görünümleri dışında en belirgin özellikleri farkındalığının yüksek oluşu, sadık ve zeki köpek olmalarıdır. Akbaş cinsi köpekler genelde kangal köpek cinsi ile karıştırılmaktadır. Fakat, bu iki cinsin farklı özellikleri mevcuttur. Akbaş köpek cinsinin ilk kullanım amacı sürüleri korumasıdır. Ancak, zeki ve yumuşak mizacı ile yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada ilgi gören ve beslenen bir köpek olunması sağlanmıştır.

Akbaş cinsi köpekler yaşam koşullarına göre değişiklik olmakla beraber ortalama olarak 10 ile 15 yıl arasında yaşar. Bu cins köpekler 40 ile 65 kilogram aralığında değişmektedir. Ayrıca, bu köpeklerin boyları 70 ile 85 santimetre arasında değişir.

Akbaş Cinsi Köpeklerin Kökeni

Bu köpek ırkının kökeninin 3 bin yıl önceye kadar dayandığı bilinmektedir. İri görünümlü Akbaş köpeklerinin Türkiye'ye ise Orta Asya üzerinden getirildiği düşünülüyor. Aslen Eskişehir'e özgü olan Akbaş cinsi köpekler, Sivrihisar, Emirdağ ve Polatlı-Haymana bölgesinde sıkça görülürler. Orta Asya üzerinde hayvancılık yapan kişilerin topluluklarla beraber göçebe yaşam süren Akbaş cinsi köpekler, daha sonrasında ise bu toplulukların yerleşik hayata geçmesi sayesinde çoban köpeği rolünü yeniden üstlendi.

Akbaş Cinsi Köpeklerin Genel Özellikleri

Bu cins köpeklerin oldukça büyük cüssesi vardır. Cüssesi sebebi ile birçok insan tarafından saldırgan yapıya sahip olduğu gibi bir ön yargı belirir. Fakat, bu düşünce yanlıştır. Akbaş cinsi köpekler yalnızca tehlikeli zamanlarda ve sahibine zarar verildiğinde saldırganlaşır. Normal yaşamı içerisinde saldırganlık yoktur. Pek sosyal olmayan bu ırk, ne agserif ne de utangaç değildir. Dengeli bir mizaca sahiptirler.

  • Diğer evcil köpeklere göre kedi dostlarımızla daha iyi anlaşırlar.
  • Orta düzeyde bir havlama eğilimi vardır.
  • Çocuklarla iletişimi ise orta düzeydedir.
  • Tehlike durumlarını önceden sezinleyebilme niteliğine sahiptir.
  • Yabancılara daima şüpheyle yaklaşırlar ancak saldırgan tavur içerisinde değildirler.
  • Kendi başlarına düşünen bir ırktır. Akbaş cinsi köpeklerin bu düşünceleri bazen avantaj bazen ise dezavantaja dönüşebilmektedir.
  • Oldukça zeki köpekler olsa da özgür ruhlu olmaları sebebi ile eğitimleri zorlaşabilmektedir.

Akbaş Çoban Köpeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Bu cinsin bakımı için özel bir gayret sergilemeniz gerekmez. Fakat, Akbaş cinsi köpekler için köpek tasması oldukça önem arz eder. Onların ve çevrenizdeki insanlar için önemlidir. Diğer köpek cinslerinde olduğu gibi Akbaş cinsi köpekelrde de düzenli veteriner kontrollerini gerçekleştirmelisiniz. Ayrıca aşılarını düzenli olarak yaptırmanız sizi ve onların sağlığını korur. Bu ırk, yaz aylarında sıkça tüy döker. Yılın diğer aylarında ise tüy dökümü azalmaktadır. Akbaş cinsi köpekleri yaz aylarında köpek tarağı ile tüylerini sık sık tarayarak ölü tüylerden kurtulmasına yardımcı olabilirsiniz. Akbaş cinsi köpekler için büyük ırk köpek maması çeşitleri tercih edilmesi gerekiyor. Onlar için gerekli olan enerji, protein, vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılamalısınız.

Sizlere bu içeriğimizde Akbaş cinsi köpekler hakkında bilgi vermek istedik. Oldukça zeki olan bu ırkın bakımı, genel özelliklerini listeledik. Bizi takip etmeyi unutmayın...

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar