MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Alman Kurdu Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

4.12.2021 16:48:31

En akıllı ve en aktif köpeklerden birisi olan Alman kurtları, çalışma, oyun ve eğitim ile meşgul olmaları gerekmektedir. Günlük olarak egzersiz yapılması, hem zihinsel hem de fiziksel açıdan adeta bir zorunluluktır. K9 polis köpeği ya da Alman çoban köpeği olarak da bilnen Alman kurtlarının geçmişi 19. yüzyıla dayanmaktadır. İlk olarak üretim amacından bahsedecek olursak koyun gütme amaçlı kullanılmış çoban köpeğidir. Akıllı, cesur, itaatkar ve oldukça güçlü olan bu minik dostumuz bekçilikten polisliğe, çoban köpekliğinden arama kurtarma çalışmasına kadar birçok görevi başarı ile yerine getirecek kadar zekidir. Ayrıca, bu özellikleri sayesinde onlar dünyada en çok tercih edilen köpek ırkları listesinde ilk sıralarda olmaya layık görülmüştür.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki popülerliği 1. Dünya Savaşı sırasında Onbaşı Lee Duncan tarafından Fransa'da bombalarla ve kurşun dolu bir üreme kulübesinden koparılmış minik bir köpek yavrusuna borçludur. 1. Dünya Savaşı sonrası ise, Lee Duncan, bu köpek yavurusunu memleketi olan Los Angeles'a geri getirmiş. Sonrasında onu eğitip gösteri şovunda en ünlü köpek ırklarından biri haline getirmiştir. 

Oldukça sosyal bir köpektir ancak örneğin Golden Retriever gibi herkese sıcak davranmaktan çekinir. Mesafeli duruşu sayesinde onlar iyi bir bekçi ve koruma köpeği olmuşlardır.

Alman Kurdu Cinsi Köpeklerin Genel Özellikleri Nedir?

Alman Kurtları oldukça akıllı köpek cinslerinden birisidir. Frizbi, koşu, eğitim seansları onlar için adeta bir zorunluluktur. Alman çoban köpeği, yabancılara karşı şüpheli ve uzak durur. İyi kalpli ve sosyal bir köpek yetiştirmek istiyorsanız onları birçok ortama sokmanız ve evcil hayvanlarla tanıştırmanız gerekir. Alman çoban köpeklerinde itaat eğitimi ile başlayan dersleri ile onları köpeklere ve insanlara alıştırmak için önem arz eder.

Yalnız bırakılma konusunda eğitilmeli olan bu cins, ayrılık kaygısı taşır. Eğitimlerini olmazsa olmaz yapan konulardan birisi de budur.

Erkek Alman kurtları 60 ile 65 santimetre boyutunda iken dişi Alman kurtları ise 50 ile 55 santimetre arasındadır. Alman çoban köpeklerinin ağırlıkları ise 35 ile 40 kilogramı bulabilir. Karakter olarak oldukça eğitilebilir ve son derece zeki olan bu köpek, yalnız bırakılmaya alıştırılmalıdır. Erken dönemde sosyalleştirilme eğitimi verilmesi gerekir. Ayrıca, onlara bakan kişiler tarafından az egzersiz yaptırılsa ya da onlarla ilgilenilmez ise onlar da tepki gösterecek ve eşya çiğneme, havlama gibi eğilimler göstereceklerdir. Ailedeki insanlara son derece bağlıdır. Tehdit hissettiğinde ise son derece koruyucu ve güçlü olabilmektedir. Alman çoban köpekleri genel olarak sağlıklı ırklar arasında yer alır. Ancak, tüm ırklar gibi belirli sağlık sorunlarına karşı eğilim gösterebilir. Örneğin dirsek displazisi, kalça displazisi, ekzorkin pankreas yetmezliği ve alerji konusunda eğilimli olan bir ırktır.

Alman Çoban Köpeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Başlangıç olarak tüm gün sürüler halinde yetiştirilmiş olan Alman kurtları, aksion için üretilmiş hayvanlardır. Bu durum günlük egzersiz ile harcamaları gereken oldukça fazla enerjisi olduğu anlamına geliyor.

Onları egzersiz yapmadan uzun süre yalnız bir şekilde bırakırsanız sorun yaşamanız olasıdır. Hareketsizlik ve can sıkıntısı, kazma, çiğneme ve havlama gibi davranış sorunlarına yol açacaktır.

Bu minik dostlarımız güçlü çenelere sahiptir ve daima bir şeyler kemirmeyi sever. Onlara zaman ayırmadığınız zaman ise kendilerini eğlendirmeleri için çiğneme oyuncakları verebilmeniz mümkündür.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar