MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

5 Maddeyle Kediler Neden Kucakta Yatmayı Sever?

19.02.2020 10:22:56

Kedilerin günün yarısından fazlasını uyuyarak geçirdiği herkesin malumu olan bir konudur. 15-18 saat uyumaları, yaşlarına göre farklılık göstermesine rağmen hemen hemen her kedinin günün büyük bir bölümünü uyku ve kişisel bakımlarına harcamalarına şeklinde geçtiğini söylersek yanlış olmaz. Uykuya düşkün olan kediler ayrıca sahiplerinin kucağında uyumaya da oldukça düşkün olurlar. Bunları madde madde inceleyelim.

Bu konu hakkındaki özet videomuz

Güvende ve Rahat Hissetme

Yavru kediler sahiplerini kimi zaman anneleri yerine koyabilir. Çünkü annelerine fazlasıyla düşkün olan yavrular büyüyene kadar ve hatta daha sonrasında bunu alışkanlık haline getirerek, bu güven duygusuyla kıpırmadan saatlerce kucağınızda uyuyabilir. Size temas eden sizin varlığınızı hisseden kedi o güven duygusu içerisinde çok daha rahat uyumaktadır.

Vücut Sıcaklığınızı Kullanması

Isıyı oldukça seven kediler sıcak karşısında adeta kendilerinden geçebilirler. Bu tip durumlarda güneşten faydalanma şansı olmayan kedilerin ısıyı farklı bir kaynak olarak sizden elde etmeye çalışması ve sıcağınıza yanaşması oldukça olağan bir durumdur. Unutulmamalıdır ki kedilerin uyuması için yer, zaman ve şartlarında çok da önemi yoktur.

Sevgi Gösterme Çabaları

Sizin kucağınızda yatması her zaman uyumak için değildir. Nankör ve çıkarcı olarak düşünülen kedilerin aslında tam tersine minnet duygularını ve sevgilerini gösterme yöntemlerinde biri de kucağınızda elinizin altında kendisini sevdirmesidir. Kucağınızda uyuması bile başlı başına bir sevgi gösterisiyken sizde onun bu nazik çabasını geri çevirmeden sevgisine karşılık verip evcil dostunuzu mutlu edin.

Üzerlerindeki Stresi Azaltmaları

Evde tek başına olan kedi bir süre sonra oldukça sıkılacak ve kendi kendine stres olacaktır. Siz geldiğiniz vakit direkt kucağınıza atlaması uyumasa bile yatması ve size sokulması bu sebeple olabilir. Siz yokken oldukça stresli hale gelen ve canı sıkılan kedi kendini rahatlamış ve mutlu hissedecektir.

Sizi Rahatlatması

Kediler genelde bencil ve sahiplerini hep kendi ihtiyaçları için kullanıyormuş gibi düşünülse de aksine sahiplerinin sıkıntılı ve zorlu zamanlarını hissedip onları rahatlatmaya çalışırlar. Sahip oldukları enerji ve bizlerle kurdukları bağ, konuşmasalar bile birbirimizi anlayabilmenin temelinde yatmaktadır. Üzerimizdeki kötü enerji ve negatif hissiyatı alarak bizlere karşı gösterdikleri sevgi dolu, hareketler, bakışlar ve mırıldamalar sayesinde ruhen çok daha huzurlu olmamıza yardımcı olurlar.

Kediler kimi zaman içgüdüsel olarak kucakta yatmayı, vücut sıcaklığımıza ve kokumuza alışması sebebiyle yapsalar da hepsinin farklı karakter ve huylara sahip oldukları göz ardı edilmemelidir. Kimi kedi kucaktan zorla indirilirken kimi kedi zorla kucağa gelmeyebilir. Özgür ruhlu bu dostlarımızın kendi içlerinden ve doğal olarak yapacakları hareketlere kısıtlama ve zorlama getirmeden kendi hallerinde bırakmak çok daha mantıklı adım olacaktır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar