Hollanda Lop Tavşanı Bakımı Sağlığı ve Beslenmesi

19.02.2020 12:19:56

Tavşanların kendi içerisinde birçok farklı ırkı bulunmaktadır. Tavşan severler tarafından en çok bilinen ve en çok evcil hayvan olarak beslenen "Hollanda Lop Tavşanları" 1960'lı yıllarda Hollanda’da farklı 2 ırkın çiftleşmesi sonucu ortaya çıkmış melez olarak adlandırılabilecek tavşan ırkıdır. Düşük ve uzun kulakları bu ırkın oldukça sevilmesinde ve beslenmesinde etken rol oynamaktadır.

 

Fiziksel Özellikleri

Düşük kulaklar, ponpon ve küçük kuyruğun yanında tane tane yumuşak tüyleri ile peluş oyuncaklara benzemektedirler. Kısa boyları nedeniyle birçok hayvan sever tarafından hamster’a dahi benzetildikleri olmuştur. Boyları kısa olmasına ve hafif kilolu görünmelerine rağmen oldukça hareketli ve enerjik hayvanlardır. Yetişkinliğe eriştiklerinde 2kg ağırlığa kadar çıkabilmelerinin yanında, sağlıklı bakılmaları halinde 12 yıla kadar ömürleri vardır.

Beslenmesi

Meyve, sebze, kuru gıda ve hazır paket kemirgen yemleriyle beslenebilir. Besin konusunda bu hayvanların geniş bir skalası mevcuttur. Buğday, arpa, çim, meyve parçaları, çekirdek, fıstık, keçiboynuzu içerikli hazır kuru mamalar genel itibariyle hazır satılan yemlerin içeriğini oluşturmaktadır. Dışkılarında bir problem ve yumuşaklık gözlemlemeniz halinde kuru yonca ve ot takviyesi yaparak normale dönmesine yardımcı olabilirsiniz.

Tüm bunların yanında sebze ve meyve türleri içerisinde maydanoz, havuç, marul, elma, armut, muz çok sevdikleri ve yemeye doyamadıkları diğer yiyecek türleridir. Tavşanlar arası ilgi seviyesi bu yiyecekler farklılık gösterebilir. Beslenme programında çeşitlilik sağlanması açısından elinizin altında oldukça geniş bir yelpaze olduğunu göz ardı etmeyin. Beslenmesi ve bazı temel ihtiyaçları konusunda göz atabileceğiniz ürünlere buradan bakabilirsiniz.

 

Bakımı

Kafeste beslenmeleri uygundur fakat bu gelişimleri ve psikolojileri açısından uzun vadede çok daha sağlık ve sorunlu olmasına neden olacaktır. Özgürlüğü ve geniş alanları oldukça severler. Enerjisin atabilmesi, özgürce hareket edebilmesi adına onu kafese günün 24 saati hapsetmeyin. Bebeklik dönemlerinde kemirme alışkanlığı oldukça fazladır. Bunu kontrol etmek, bu ihtiyaçları karşılamaları adına alternatif ürünler ve eşyaları onların kullanıma sunmak, bu kemirme içgüdüsü farklı yöne yönlendirmenizde yardımcı olacaktır.

Kediler gibi Hollanda Lop Tavşanlarının da yıkanmasına gerek yoktur. Onlar da günün büyük bir bölümünü kendi kişisel hijyen ve temizliklerine harcamaktadırlar. Uzun tüyleri nedeniyle mevsim geçişlerinde fazla tüy döktükleri gözlemlenmiştir. Bu sebeple belirli rutinlerle onları taramanız bu sorunu çok daha minimal seviyeye indirmenize yardımcı olmakla birlikte eğer çok fazla bu durumdan yana problem yaşamanız halinde en son tercih tıraş ettirmeye yönelebilirsiniz.

Hollanda Lop Tavşanı Tuvalet Eğitimi

Birçok hareketi ve özelliğinin yanı sıra bakımı konusunda da kedilere yakın karakter sergileyen bu hayvanların tuvalet eğitimi alması da kesinlikle mümkündür. Kedi kumuna benzer kemirgenlere özel talaş ve kum tarzı tuvaletini rahatlıkla yapabileceği bir tuvalet kabına bu evcil dostlarımızı alıştırabilirsiniz. Odanın içerisinde serbestçe dolaşmasını istediğini tavşanınızın kendini güvende ve rahat hissettiği bir bölgede çişini yaptığını gördüğünüz çişini mendil ya da kâğıt havlu ile çekerek, çişini yapmasını istediğiniz kaba koyun. Kokusunu almasını ve oranın tuvalet ihtiyacını gidermesi gerektiği yer olduğunu anlaması çok fazla sürmeyecektir. Arada bir ufak kazalar yaşansa da sabır ve ilgiyle evcil dostunuzun istediğiniz yere ihtiyacını görmesini şartlandırabilirsiniz. Tuvaletlerinde ve idrarlarında sanılanın aksine ağır bir koku yoktur. Sadece kızgınlık dönemlerinde bir miktar dikkat çekici koku salgılayabilirler.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar