MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

İstatistiksel Olarak Saldırı Yaşanma İhtimali Köpek Balığından Daha Yüksek Olan 8 Farklı Hayvan

18.02.2020 12:32:19

Köpekbalıkları belgeseller, diziler ve filmler aracılığıyla oldukça korkunç ve ölümcül olarak gösterilse de gerçek hayatta onların dışında saldırıya uğrama ve hatta can kaybı yaşama ihtimalinin yüksek olduğu çok ilgi çekici detayları sizlerle paylaşıyoruz. Ülkemizde okyanus olmadığı ve köpekbalıklarını göremediğimiz için bu konu hakkındaki rakamlar dünya üzerindeki genel olaylardan derlenmekte olup, her yıl ortalama 100 köpek balığı saldırısında 6-7 tanesinin yaşam kaybıyla sonuçlandığı kayıtlara geçmiştir.

 

Sivrisinekler

Aklımıza kaşıntıdan fazlasını getirmeyen sivrisinekler dünya çapında hastalanan ve ölenlerin sayısı oldukça fazladır. Birçok hastalığın taşıyıcısı da olan bu canlılar her yıl yaptığı bilinen ve bilinemeyen taşıdıkları hastalıklar nedeniyle 2 milyon insanın ölümüne neden olabilmektedir. Sivrisineklerin taşıdıkları hastalıkları sıralamamız gerekirse sıtma, nil virüsü, sarı ateş, deng ateşi.

Arılar

Dünyada arı sokması nedeniyle her yıl 250-300 arasında insan yaşamını yitirmektedir. Bazı insanların arının iğnesine karşı alerjik reaksiyon göstermesine rağmen bunun gerekli testlerini ve tahlillerini yapmadığından sonra çok ağır rahatsızlanma sonucu farkına varabilmektedir.

Örümcekler

Belki ülkemizde zehirli ve ölümcül örümcek sayısı az olsa da dünya üzerinde çok ilginç türleri olduğu bilinmekte. Dünya üzerinde 43.000’den fazla örümcek türü yaşamakta olup bunların 30 farklı türü bizler için ölümcül seviyede zehire sahiptir. Dünya çapında ise bu ısırıklardan 20-30 arası insan hayatını kaybetmekle birlikte binlerce insan hastanelik oluyor.

Köpekler

Evcil dostlarımızın çoğu zaman bizlerin arkadaşları ve yoldaşları da olsa kimi zaman sahipsiz ve başı boş köpeklerin saldırıları ana haberlere ve sıkça gündeme gelmektedir. Dünya çapında her yıl 10 milyona yakın çeşitli köpek saldırıları olmaktadır. Amerika’da her yıl 35 kişi ise bu saldırılar sonucunda yaşamını yitirebilmektedir.

Çıngıraklı Yılanlar

Dünya çapında her yıl 30-35 kişinin yaşamını yitirdiği çıngıraklı yılan ısırmaları özellikle Avustralya Amerika ve Kanada bölgelerinde çok sık karşılaşılan bir durumdur.

 

Atlar

Oldukça şaşırtıcı gelen bu durum ne yazık ki köpekbalığı saldırısından daha çok dünya üzerinde gerçekleşmektedir.  Köpekbalıklarına nazaran 20 kat daha fazla ölümlü saldırıya neden olan atlar, saldırı ve çifteleme sonucu dünya üzerinde 60-70 kişinin ölümüne neden olabilmekte.

İnekler

Etinden, sütünden ve birçok şeyin yararlandığımız bu çiftlik hayvanları maalesef yaşanan kazalar sonucunda insanların ağır yaralanmaları ve ölümcül vakaların yaşanmasına köpekbalıklarından daha fazla istatistiğe sahip. Dünya üzerinde yıllık 50'den fazla inek çiftesinden ölen insan kayıtlara geçmiştir.

Deniz Anaları

Kendi halinde hareket eden bu deniz canlıları maalesef oldukça ölümcül ve insanların hastanelik edebilme potansiyeline sahip. Vücutlarında bulunan avlanma ve düşmanlarını öldürmek için kullandıkları zehir insanlara şoka girmeye neden olabilmekte ve geri dönüşü olmayan sonuçları ortaya çıkarabilmektedir. Denizanalarının dünya çapında 200'e yakın ölüm getirdiği kayıtlara geçmiştir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar