MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yaz Geliyor Köpeğiniz ve Yüzme Konusunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

12.04.2021 10:32:04

Köpekler adına yüzmek ve aktivite ihtiyacını su içerisinde yapmaları fiziksel açıdan onlar için oldukça yararlı olmaktadır. Bazı köpek türleri için oldukça zorlayıcı olan bu aktivite bazı köpekler için fazlasıyla eğlenceli olabilir. Birçok köpek suyu sevse de suyun içine atlama ve yüzme konusunda hevesli olmayabilir. Burada dikkatli ve bilinçli olması gereken kişiler biz sahipleri olup her şeyden önce güvenlik önlemlerini almak ve boğulma riskini ortadan kaldırmak sorumluluklarımızın başında gelecektir.

Ayrıca onlara baskı ve zorlama yapmamak da daha fazla ürkütülmelerinin önüne geçecektir. Köpeğinizle yüzme aktivitesi içerisine girerken dikkatli olmanız gereken konular ise şu şekildedir.

1-Cinsini ve Fiziksel Özelliklerini Göz Önüne Alın

Bazı köpeklerin fiziksel açıdan suda yüzebilmelerine dair uygunluğu gözle görülür biçimde onlara ekstralar verebilir. Tam tersi senaryoyu da göz ardı etmemelisiniz. Her köpek yüzme konusunda başarılı olamayacağı gibi bazı köpekler resmen bu iş için yaratılmıştır. Kas oranı yüksek ve solunum konusunda sıkıntı yaşayan basık burunlu köpekler yüzme konusunda pek başarılı değildir. Ama bazı avcı konusunda başarılı köpekler suya düşen avları toplayabilmek adına bu konuda genetik açıdan ekstralara sahiptir. Labrador Retriever ya da isminde dahi su geçen Irish Water Spaniel gibi köpekler mükemmel yüzücüdürler.

2-Veteriner Hekiminizden Bilgi ve Onay Alın

Irk gözetmeksizin hasta ya da yaşlı köpeklerin bu tip fiziksel açıdan zorluk yaşatacak aktivitelere karşı korunması gerekebilir. Ayrıca kilo sorunu yaşayan köpeklerin de tehlikelere karşı sizin gözetiminizde suya girmesi önemlidir. Sudan hastalık kapmaması ve rahatsızlık yaşamaması adına kullanması gereken ilaçlar ve genel sağlık kontrolü neticesinde yüzme aktivitesine engel bir durum olup olmadığını da kontrol ettirmeniz gerekmektedir.

3-Can Yeleği Kullanımı Oldukça Önemlidir

Can yelekleri riski ortadan kaldırma konusunda oldukça önemlidir. Bir anlık dalgınlığınız neticesinde dostunuzun gözünüzün önünden kaybolması istenmeyen durumlarla karşılaşmanız neden olabilir. Her ne kadar yüzmekten keyif alan ve bu konuda yetenekli bir köpeğiniz olsa da riski olabildiğince minimize etmek ve tedbirli olmaktan asla zarar gelmeyecektir.

4-Kontrolünüz Dışında Asla Yüzmesine İzin Vermeyin

Özellikle göl ya da denize yakında yaşayan kişilerin bu konuda dikkatli olması oldukça önemlidir. Bu tip yerlerde tahmin edilmesi güç akıntılara karşı dostunuzun kontrolünü kaybedebileceği gibi sizin gözetiminiz dışında yüzmeye çalışması da olası tehlike anında müdahale etme şansınızı ortadan kaldıracaktır. Ayrıca mevsimsel şartları ve suyun sıcaklığını da göz önüne almanız gerekmektedir. İnsanların giremeyeceği soğukluktaki su içerisinde ne siz ne de dostunuzun girmemesi hipotermi riskine karşına oldukça önemlidir. Soğuk su kasların gevşemesine neden olacağı gibi daha çok yorulmasını da neden olabilmektedir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar