MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Havuç Yemenin Olumlu ve Olumsuz Etkileri

12.04.2021 12:06:46

Kısa ve net cevap vermek gerekirse havuç köpekler için kararında verildiği sürece oldukça faydalıdır. Tıpkı biz insanlar olduğu gibi köpek dostlarımızda da olumlu etkilerinin sayısız olduğu gibi aşırıya kaçılması bazı sorunları çıkartabilir. Bu nedenle yerinde ve kararında miktarlar takviye besin olarak kullanmak doğal olduğu kadar onların sağlığının korunmasında fazlasıyla etkili olacaktır.

Havucun Köpeklerin Sağlığına Olumlu Etkileri

Havuç oldukça lezzetli bir besin olup A, B, C, D ve K vitaminlerini içeriğinde bulundurur. Hatta bazı köpek mamaları içeriğinde doğal takviye açısından havuç dahi kullanabilmektedir. Ayrıca ismine aşina olduğumuz kalsiyum, fosfor, klor ve potasyum gibi mineraller de içermesi sayesinde bağışıklık sistemini koruma ve güçlendirme açısından sonra derece önemli besin değerlerine sahiptir. Sadece buna besin ve yiyecek olarak da havucun faydalarını değerlendirirken oldukça eksik kalacaktır. Sert yapısı ve büyüklüğüyle birlikte aynı kemik çiğner gibi diş kaşıntısı, dişlerin temizlenmesi ve damakta oluşabilecek tartarların doğal yolla temizlenmesi konusunda da yardımcı olacaktır.

Besin değerleri konusunda ise lezzetli bir atıştırmalık olarak öne çıkmaktadır. Kalorisinin oldukça düşük olması kendisini sürekli aç hisseden ama kilo almaya elverişli köpek dostlarımız için tokluk hissi yaratma ve karın doyurma açısından son derece hayat kurtarıcı olabilir. Kalorisi yok denecek azdır ve içeriğinde yağ bulunmaz. Bunun yanında katı bir besin olmasına rağmen içerisinde sıvı içermesi de oldukça faydalı bir sebze olduğunu gözler önüne sermektedir. Bunun yanında göz önünde bulundurulması gereken diğer önemli olumlu faydaları ise şu şekildedir.

  • Dostlarımızın üzerindeki gerginliği azaltır.
  • Cilt sorunları yaşayan köpekler için özellikle yenileyici etkisi bulunmaktadır.
  • Kilo alma sorunu olan dostlarımız için tokluk hissi verirken düşük derecede kaloriye sahip olması sayesinde kilo alımının kontrolüne yardımcı olur.
  • Göz sağlığına olumlu etkileri olup katarakt riskini azaltır.
  • Kan akışını hızlandırır.
  • Hamile köpekler için süt üretimini hızlandırır.
  • Kemik yapısının güçlenmesine yardımcı olur.
  • Ağız ve diş sağlığı konusunda gelişime katkıda bulunduğu gibi çene sağlığının korunması açısından yeme ve çiğneme aşaması rahatlama sağlamaktadır.

Fazla Havucun Köpeklerde Gösterebileceği Olumsuz Etkiler

Aşırıya kaçılmadığı sürece büyük yan etkileri bulunmamaktadır. Bu durum yine de dikkatli olmanızın önüne geçmemelidir. Bazı dostlarımız havuç da dahil sebzelere karşı ilgisi olmayabilir. Bu konuda onları çok fazla zorlamamanız önemlidir. Diyabetle alakalı rahatsızlığı olan dostlarımıza havuç vermemeniz gerekir. Aşırı havuç tüketimi ayrıca ishal ve bazı sindirim problemlerinin yaşanmasına da neden olabilmektedir. Ayrıca ek olarak belirtmek gerekirse aşırı A vitamini yüklemesi yapacak olan fazla yenen havuç kaslarda ve kemiklerde zayıflamaya yol açacaktır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar