MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yavru veya Yetişkin Kedilerle Nasıl Oyun Oynanır?

10.12.2020 13:16:54

Kedilerle oynamanın en büyük kazançlarından birisi aranızdaki bağın kuvvetlenmesinde yardımcı oluyor. Aktif olarak tek başlarına oynayabilecekleri ortamı sağlamanız halinde günün belirli saatleri enerjilerini harcamak için de bu oyun aktivitelerini tek başlarına gerçekleştirebiliyorlar. Avcılık içgüdüleri tetiklenen kedilerin hem yorulması hem de gün içerisinde üzerlerinde bulunan fazla enerjiyi atmaları sayesinde fiziksel olduğu kadar zihinsel açıdan da son derece rahatlamalarını sağlıyor.

Utangaç ve çekingen bir kediyi kendinize alıştırmanız konusunda en eğlenceli çözüm yolu ise kesinlikle onlarla oyun oynamaktadır. Eve ve yaşam alanına alışmasının yanında sizinle yakınlık kurması da bu oyun saatleri sayesinde gerçekleşiyor. Her yaşta kedinin oyun oynama konusunda istekli olmasına rağmen yaş gruplarına bağlı olarak farklı oyunlar oynayabileceğinizi de göz ardı etmeyin.

Yavru Kedilerle Nasıl Oyun Oynanır?

Yavru kedilerin oyun oynama konusunda limitleri sınırsız desek abartmış olmayın. Her dakika her şeyle oynama potansiyelleri olup oldukça hareketli zamanlarıdır. Onların en azından ilk 4-5 aya kadar bir bebek gibi olup 1 yaşlarına kadar çocuk gibi davranacaklarını unutmayın. Kullanacağınız oyuncakların keskinlik ve sivrilik konularına dikkat edip, yutabilecekleri küçüklükte olmadığından mutlaka emin olun. Ayrıca kediler ilk başlarda keşfetme ve bulunmadıkları bölgeyi sahiplenme konusunda son derece hevesli olacaktır. Evinizde güvenlik önlemi alınması gereken yerde kontrollerini mutlaka yapın.

Ev içerisinde her şey onlar için oyuncak gibidir. Hatta sizin hareket eden eliniz ayağınız bile bu konuda onlar hedef haline gelebilir. Bu nedenle dikkatlerini kedi oyuncaklarına yöneltmeniz ileride sorun yaşamamanız açısından önemlidir. Zilli oyuncaklar, pelüş fareler, tırmalama tahtaları kullanabileceğiniz oyuncaklar! Buruşturduğunuz kâğıt ya da çoraptan yapılmış toplar dahi onlar açısından oyun aracı olacağı için yavru kedileri oynatma konusunda çok sıkıntı yaşamanız olası değildir.

Yetişkin Kedilerle Nasıl Oynanır?

Yetişkin kedilerin yavru kedilere nazaran oyun konusunda motive olma eşikleri değişkenlik gösterebilir. Ayrıca çok çabuk sıkılabildikleri için her oyuncakla kolay kolay oynamak istemezler. Biraz daha güçlü olmaları ve kimi zaman kontrollerini sağlayamamaları nedeniyle kazayla pati yeme ve ısırılma olasılığınız da bulunmaktadır. Isırma ihtiyacını giderecek olan kedi oltaları ve kuşa benzeyen peluş tipi püsküllü oyuncaklar bu dönemdeki kediler için kısa süreli ama oldukça yorucu oyuncak tipleridir.

Yetişkin kedilerin oyuncaklarını çok ortada bırakmadan her zaman ulaşmalarını sağlamayın. Aksi taktirde çok çabuk sıkılıp oyuncağın yüzüne bakması güçleşebilir. Bu tip dönemlerde yavruluk alışkanlığı olan tırmalama tahtalarının ortada kalması yeterli olacaktır. Yetişkin kediler çok daha çabuk yorulacağı gibi yavru kediler gibi çok sık oyun oynama isteği duymayabilirler.

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar