MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yavru Köpeklere İsmini Alıştırma ve Öğretmek

14.10.2020 10:31:36

Beklenen gün geldi ve çattı! Yeni yavrunuzu ailenize katma zamanı geldi ve muhtemelen ismini daha önce belirlemiştiniz bile. Köpek yavrusuna ismini öğretmek zorunlu olup, temel eğitimlerin başında gelen bir husustur. İsmini öğretmeden diğer temel eğitimleri geçiş yapmanız oldukça zorlaşacak ve onun dikkatini çekebilme konusunda büyük güçlükler çekeceksiniz. Bir yavru köpeğe ismini öğretmek oldukça basit olup bazı ince noktalara dikkat etmeniz halinde birkaç gün içerisinde bu durumu halledebilirsiniz. Sabırlı ve sevecen tutumunuzdan ödün vermeden ileride yaşayacağınız kolaylığı da düşünerek gelin nelere dikkat edilmesi gerekiyor bakalım!

Köpeklerde İsim Seçimi

İsme karar vermeden önce onun hal ve hareketlerini gözetlemek biraz da karakterine uygun isim seçmek çok hoş bir hareket olacaktır. Ayrıca bu geçen zamanda eğer bir isim bulmadıysanız doğaçlama bir şekilde farklı bir isim de türetme şansına sahipsiniz. İsim seçerken kısa ama günlük hayatta çok kullanılmayan bir kelime seçmeniz önemli. Aksi taktirde kafasının karışmasına ve ismine tepki vermesinde zorluk yaşamasına neden olabilirsiniz. Evde yaşayan diğer aile bireylerinden fikir alarak bu konuda bencil olmamalı herkesin ortak noktada buluşacağı bir isimde karar kılmalısınız. Herkes evcil dostunuzu farklı bir isimle çağırmaya başlarsa yavrunuzun iyice kafasının karışmasına neden olabilirsiniz. Aile üyelerinden birinin ismine benzeyen ya da hece tonlamaları aynı olan isimlerden uzak durmanız da isim seçme konusunda önemli bir husustur. Kendisine verilen ismi kavraması ve kendisine seslendiğini anlaması oldukça zor olacaktır.

Yavru Köpeğinize İsmini Öğretme

Evcil dostunuza ismini öğretmeyi temel eğitimlerinin ilk başında gelen bir durum olarak düşünün. İsmini öğretmeden onun dikkatini çekmeyi diğer eğitimlere başlama açısından da gerçekleştiremezsiniz. İsim öğretme işi için öncelikle baş başa kalabileceğiniz sessiz ve sakin bir alan bulun. Köpeklerin odaklanma süresi ve odaklarının dağılması için sayısız neden bulunabilir. Günlük kısa rutinlerle ama sık tekrarla isim öğretme eğitimi yapın. Birkaç gün içerisinde arka arkaya tekrarlayın ve her başarılı hareketinde onu küçük bir köpek ödül mamasıyla ödüllendirmeyi ihmal etmeyin. Bu olumlu pekiştirme hareketini daha sonra diğer temel eğitimlerde de kullanacağınızı göz ardı etmeyin. Hem güzel bir eğitim girişi hem de ismini öğretirken köpek eğitimi konusunda tecrübe kazanacaksınız. Bu konuda dikkat etmeniz gereken noktalar ise şu şekildedir:

  • Aceleci davranmayın ve sabırlı olun.
  • Seslendiğinizde dönüp bakmaması ya da size gelmemesi, o an dikkati başka şeylerin dağıtmış olabileceğine işarettir.
  • İsim eğitimi ve diğer eğitimler konusunda sessiz ve baş başa kalabileceğiniz alanlar yarat.
  • Eğitimlerinizi kısa tutup, sık sık tekrarlayın.
  • İsmiyle seslenirken en azından öğretme aşamasında, sesinizde neşe ve yumuşak ses tonlamaları kullanın.
  • İsmini söylerken ekstra başka komutlar kullanarak, kafasının karışmasına neden olma.
  • Takma isimler ve sevgi sözcükleri kullanarak isim karmaşası yaşamasına zemin hazırlama. (Oğlum, kızım, bebeğim vs.)
  • Her köpeğin algı kapasitesi ve öğrenme hızı farklı olabilir. Bunu her zaman göz önünde bulundur.Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar