MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yavru Köpekler için Evde Tuvalet Eğitimi Aşamaları

16.03.2021 11:53:56

Köpek dostlarımızın genelde dış ve park gezintilerinde tuvaletlerini yapması amaçlansa da bazı durumlar ev içerisinde de tuvaletlerini yapabilecekleri bir alanı kullanmalarını gerektirebilir. Aşıları tamamlanmayan ve dışarı çıkması onlar için tehlike olduğu durumlarda ilk tuvalet eğitimi ev içerisinde vermeye başlayabilirsiniz. Bunun yanında hem ev içerisinde özel bir alana hem de dışarıya birden alışmasını istiyorsanız ilk aşama olarak bu yönteme başvurabilirsiniz. Mevsim şartları ve bölgeniz itibariyle dışarı çıkma konusunda sorunlar yaşamanız da bu tip ön eğitim vermeyi size zorunlu kılabilir. Tüm bunların yanında gün içerisinde yeteri kadar vakit bulamamanız nedeniyle evcil dostunuzun evde çiş pedi üzerinde alışkanlık sahibi olmasını isteyebilirsiniz.

Bu süreç biraz sıkıntılı ve ev içerisinde hijyen kurallarını en azından eğitim tamamlanana kadar ihlal edecek olsa da buna alışan dostlarımızın en azından acil durumlarda kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek olması elinizi biraz güçlendirecektir.

Onlar İçin Güvenli Alan Oluşturma

Ev içerisinde ya da ona özel bir oda da rahat edebileceğini bir güvenli alan oluşturun. Bu alanda ona özel kafes olabileceği gibi köpek evi dahi kullanabilirsiniz. Etrafını kapatmanız ya da çevirmeniz sayesinde onunla ilgilenemeseniz bile kendini güvende ve konforlu hissedecektir. Psikolojik açıdan stres ve depresyona girmesinin önüne de geçeceksiniz. Vereceğiniz eğitim süreci de çok daha başarılı geçecektir.

Tuvalet Pedi Kullanın

Kendi özel bölgesinde kendi tuvaletini yapabileceği çiş ve kakasını yapabileceği bir pedi kullanmak oldukça önemlidir. Güvenli alanı oluşturmanız ve bu bölgeye alışması dahilinde bu ihtiyaçlarını görebilecekleri pedler bulunmaktadır. Sıvıyı içlerine hapsettikleri gibi odanın kirlenmesinin de önüne geçmektedir. Çok beklemediği taktirde kokuyu içine hapsetme özelliği de bulunmaktadır. Bu konuda dış mekân tuvalet eğitimi verme konusunda da ileri de yardım alabileceğinizi unutmayın.

Tuvalet pedi yeri seçiminden önce evcil dostunuzun güvenli alanının hangi noktasına tuvaletini yaptığını gözlemleyin. Köpekler genelde tek ve sabit noktaya gitmeyi alışkanlık haline getirmektedirler.  Daha önce yaptığı noktada çişini bir gazete ya da kâğıt havlı yardımıyla alarak pedine bastırın. Aynı yöntemi dışarı alıştırırken de çiş pedini dışarıda bir bölgeye koyarak kullanabilirsiniz.

Cezalandırmayın Ödüllendirin!

Doğru zamanlama ve sabır ile tuvalet eğitimini dışarıda olduğu gibi ev içerisinde de başarıyla ona verebilirsiniz. İlk zamanlarda bazı hatalar yapabileceğini asla göz ardı etmeyin. Bu tip durumlarda cezalandırma asla çözüm olmayacaktır. Aksine daha da ürkmesine neden olup eğitim sürecinin geriye gitmesine neden olacaktır. Yaptığı başarılı hareketlerde ise tam aksine aksatmadan olumlu pekiştirmeyi oturtmak amaçlı onu ufak köpek ödülleriyle mutlu edin.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar