MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde İç Parazit Belirtileri ve Tedavileri

16.03.2021 10:29:13

İç parazitler oldukça tehlikeli olup tedavisine başlanmadığı taktirde sağlığı fazlasıyla tehdit edebilmektedir. Adından da anlaşılacağı üzere bir iç hastalık olup gözle kimi zaman görülmesi güç olabilir. Evcil dostlarımızın göstereceği belirtiler neticesinde dikkatli bir gözlem yeteneği iç parazitin zararlı etkileri ve daha birçok hastalıkta erken teşhis açısından önemli olacaktır.

Dış parazitler en azından gözle incelendiğinde görülebilecek pire ya da bit gibi parazitlerden oluşuyor olsa da iç parazit dostlarımızı oldukça ciddi sağlık problemlerine iten bir çeşittir. Ayrıca sahipleri olarak bizleri ve ailemizde var ise bünyesi zayıf yaşlı ve çocuklarımıza da tehlike doğurabilir. Periyodik olarak veteriner hekim kontrolünde iç parazit uygulamasını yaptırmak ise en kesin ve garanti çözüm yoludur. Bu hamlemiz onları koruduğu kadar ailemiz içerisindeki tüm bireyleri de koruma altına alacaktır.

Köpeklerde İç Parazit Belirtileri

İç parazitler bazı köpek dostlarımızda dışkısından dahi açıkça tespit edilebilse de her köpekte vereceği tepki ve belirtiler aynı olmayacaktır. Öncelikle daha önce iç parazit uygulaması yaptırdığınız sürenin üzerinden ne kadar geçtiğini göz önüne almalısınız. Bunların etkileri tahmini 2-4 aylık sürede etkisi kaybetmekte olup tekrarlanması gerekmektedir. Tüm bu bilgilerin ışığında evcil dostlarınızda aşağıdaki belirtileri görmeniz dikkatli olmanızı gerektirmektedir.

  • İştahında gözle görülür azalma ve yeme isteğinin bitmesi
  • Kusma
  • Uzun süren ishal
  • Yemenin azalmasına bağlı kilo verme

Veteriner kontrollerinin düzenli olması ve iç parazit uygulamasının takvimine uygun yapılması oldukça önemlidir. Sadece iç & dış parazit kontrolü değil olası tüm rahatsızlıkları karşı rutin kontrollerinin yapılması da daha sağlıklı bir yaşam sürmeleri açısından göz ardı etmemenizi gerektiren bir durumdur.

Köpeklerde İç Parazitin Vereceği Diğer Rahatsızlıklar

Sadece genel olarak iştahsızlık ve halsizlik vermeyen iç parazitlerin çok başka belirtileri de maalesef ki bulunmaktadır. Sanılandan daha ciddi etkileri olan bu rahatsızlığın tedavisine başlanmadığı taktirde diğer etkileri şu şekildedir.

  • Parazitin oluştuğu bölgelerde doku kaybı
  • Bağırsağın belirli bölgelerinde işlevini yerine getirememe
  • Özelliklerde yavrularda gelişim yavaşlaması
  • Ciltte döküntüler ve cilt rahatsızlıkları
  • Kansızlık

Köpeklerde İç Parazitin Oluşmasını Önlemek

Öncelikle rutin olarak takvimine uygun şekilde yavruluğundan itibaren iç parazit uygulamalarını hem onun hem sizin sağlığınız için atlamamalısınız. Asla ve asla çiğ et yemesine izin vermeyin. Hafif haşlanmış, baharat ve yağ içermeyen etler takviye olması açısından daha uygun olacaktır. Evcil dostunuzun dış gezintilerinde kakasını ortada bırakmadan toplayın. Bu sayede başka köpeklerin sizden sizin de onlardan etkilenmesinin önüne toplumsal olarak geçilecektir. Her dışkısını yaptıktan sonra parazit olup olmadığı konusunda göz kontrolü yapmayı ihmal etmeyin.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar