MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yavru Kedinizin Evinizde Geçireceği İlk Hafta Nelerle Karşılaşacaksınız

19.04.2021 10:35:56

Uyumak ve oyun oynamak, kedinizin evde ilk birkaç haftasında göreceğiniz başlıca davranışlarındandır. Sosyalleşmesine yardımcı olmak için onu diğer yetişkinlerle tanıştırmak da önemlidir. Bir süre alışma süresi tanıyın ve onu dikkatlice izleyin. Arkadaşlarınıza onu bulunduğu yerden almanın ve tutmanın doğru yolunu öğretin. Kedinize eğitim verirken  daima nazik davranın. İyi eğitilmiş bir kedi olması için kişisel ilginize ve bolca sevginize ihtiyacı var.

Sürekli Uyuyor Olması:

Yeni yavru kediniz günde 16 saate kadar uyur, bu nedenle onun uykusu için rahat bir yer yaratmak önemlidir. Evinizin bir köşesini "yavru kedi köşesi" olarak belirleyin onun rahatlaması için bir yer ayarlayın. Bu yer sıcak, sessiz ve evinizin yoğun trafik alanlarından uzak olmalıdır. Yatağının içinde uyandığında gerilmesi için bir tırmalama tahtası ve en sevdiği oyuncakları bulundurun.

Yavru Kedinizin Enerjisini Atma Programı:

Yavru kedinizin geceleri etrafta koşuşturduğunu duyduğunuzda şaşırmayın. Fazla enerjisini harcamak için akşamın erken saatlerinde onunla oynayarak bu davranışı biraz değiştirebilirsiniz. Akşam yemeğini erken vermekte yardımcı olabilir.

Yavru Kedilerinizi Çocuklarla Tanıştırmak:

Yepyeni bir yavru kedi ile tanışmak çocuklar için çok heyecan verici olacaktır. Yavru kedinizi çocuklara, özellikle de küçük olanlara, yavaş yavaş ve kısa süreli olarak tanıtın. Nazikçe oynamak çok önemlidir, ancak çocuklar, yavru kedinizin hassas yaşayan bir hayvan olduğunu anlamalıdır.

Onlara onu nasıl kaldıracaklarını ve nasıl tutacaklarını öğretin. Ön bacaklarını nazikçe parmaklarınızla sıkıca tutarak bir elinizi göğsünün altına koyun. Aynı zamanda, diğer elinizi yavru kedinizin arka kısmının altına koyun. Onu asla ense kısmından veya bacaklarından kaldırmayın. Çocuklar, yavru kedinin kuyruğunu veya kulaklarını çekmemeyi, onu sıkmamayı veya dürtmemeyi, yüksek veya tehditkar sesler çıkarmamayı veya ona doğru çok hızlı hareket etmemeyi öğrenmelidir.

Başkalarının Yavru Kedinizle Oynamasına Yardımcı Olma:

Herkesin bir yavru kedi ile oynamasının iyi bir yolu, onun seviyesinde yere inmektir. Bu onu daha güvende hissettirecektir. Çocuklara, küçük bir çocuğun bile bir kedi yavrusu için dev gibi görünebileceğini hatırlatın. Nazik bir kedi yavrusu, korktuğunda kendini korumak için kaşıma veya ısırmaya başvurabilir. Bu ipuçlarının, yeni yavru kedinizle evdeki yaşamınıza uyum sağlamanıza yardımcı olacağını umuyoruz.

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar