MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Tatlı Şeker Yemek ve Oluşabilecek Etkiler

19.04.2021 10:39:11

Bir köpeğin yavruluktan itibaren tam ve dengeli beslenmesi büyüdüğünde de bu rutine olabildiğince uyulabilmesi onların sağlıklı bir yaşam sürmesinin temelini oluşturmaktadır. Bizlerde olduğu gibi tatlıların da hayvanlar üzerinde olumsuz etkiler yaptığını düşünmek çok da yanlış olmayan bir düşüncedir.

Genel olarak en yaygın yanlış düşünce biçimi ise bizlerle köpeklerin beslenme ve sindirme sistemlerinin besinlere karşı farklı tepkiyi verdiğini düşünememektir. Fazla şeker bizler için olduğu gibi köpekler içinde uzun vade de tehlikeli hale gelecektir. Öncelikle sade şekerin olmadığı gibi çoğu insan yemeğinin onlar için tehlikeli olduğunu göz ardı etmememiz önemlidir.

Köpekler ve Tatlı Yemeleri

Öncelikle şekerin yapısını iyi anlamak gerekir. Tatlılar içerisinde karbonhidrat grubu olarak şekerleri de bulundurabilir. Fakat işlenmiş şeker konumuzun anlatmak istediği tatlı/şeker ilişkisini göstermektedir. Günlük olarak %6-7 oranın üzerinde bu tip şeker almak kısa vade de olmasa da uzun vadede insanlarda olduğu gibi dostlarımızda da buna bağlı hastalıkların çıkmasına er ya da geç neden olacaktır. Doğal yolla alınmış ve işlenmemiş şekerler besin yoluyla alınması halinde ekstra enerji vereceğinden dolayı oldukça verimli de olabilir. Fakat bunu dışarıdan şekerli abur cuburlar, dondurma ya da farklı insan besinleriyle vücutlarına almaları çok da arzu edilen bir durum değildir.

Kör Olma Tehlikesi

Halk arasında oldukça yaygın bir inanıştır. Tamamen doğru olmamakla birlikte yanlış demek uygun olmayacaktır. Aşırı şeker tüketiminin birçok hastalığın oluşmasında ve tetiklenmesinde önemli etkileri olacaktır. Körlüğün öne çıkmasının en büyük nedeni aşırı şeker tüketimine bağlı olarak diyabet oluşması ve devamındaki komplikasyonlar sonucunda katarakt ve görme problemlerinin yaşanmasının çok sık görülmesidir. Aynı insanlar gibi köpekler üzerinde de tatlı ve şekerlerin etkileri benzerlikler gösterecektir.

Aşırı Enerji

Şeker kullanımı aynı diğer karbonhidratlarda olduğu gibi dostlarımıza enerji ve patlama gücü verebilir. Gün içerisinde fazlaca aktif olmasına yardımcı olduğu gibi bunun etkisi geçtiğinde ise normal beslenmeye göre çok daha yorgun ve bitkin düşmesine yol açacaktır. Ayrıca bunun geri dönüşü olarak uzun vade de şu hastalıklarla yüzleşmesi ise kaçınılmazdır.

  • Aşırı kilo alımı (obezite)
  • Eklem ve kemik rahatsızlıkları
  • Böbrek hastalıkları
  • Vücut direncinde ani kırılmalar

Kontrol edebildiğiniz ve miktarını istediğiniz seviyede tutabilmeniz halinde ara sıra yapacağınız ufak sürprizler sorun yaşatmayacaktır. Fakat bunu alışkanlık ve rutin haline getirerek ödül verir gibi sık sık şekerlemeler ve tatlılar yedirmeniz uzun vadeli hastalıklar yaşaması konusunda kaçınılmaz sonu hazırlayacaktır. Onların sağlıklı bir gelişim ve yaşam sürebilmeleri adına kullandığınız kuru köpek mamaları yeterli gelmekle birlikte ihtiyaçları olan birçok temel besin değerini de almalarına yetmektedir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar