MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yavru Kedim Neden Özel Beslenmelidir?

30.08.2022 12:04:53

Tüm sevimlilikleri ile ve tatlı yüzleri ile kalplerimizi son derece ısıtan yavru kedi dostlarımız, farklı sorumlulukları ile beraber evlerimize misafir olmaktadırlar. Yavru bir kedi sahiplenmek bu güzelliklerin tüm gelişimine baştan aşağı tanıklık etmek anlamına gelmektedir. Ayrıca, bu esnada da çeşitli sorumlulukları yerine getirmek kendi sorumluluk duygunuzu da artıracaktır. Yavru kedi dostlarımız hayatlarının erken dönemlerinde sosyalleştirilmelidir. Diğer evcil hayvanlar ile ve insanlar ile olan ilişkilerinin temelini oluşturacak olan bu süreçte tuvalet eğitimi de almaları çok önemlidir. Bunun yanında en iyi ve kaliteli bir şekilde beslenmeleri gerekiyor. Yavru kedi dostlarımızın gelişim süreleri o kadar hızlıdır ki anlayamadan yetişkinliğe erişeceklerdir. Dünyaya geldiğinden itibaren çok hızlı bir şekilde büyüyüp gelişen yavru kedi dostalrımız anne sütü içseler dahi hızlı bir gelişime bağlı olarak bağışıklık sistemlerinin güçlenebilmesi adına ek besine ihtiyaç duyabilir. Yavru kedi dostlarımız büyüdükçe ilk iki ay boyunca tüketmiş olduğu anne sütünün ya da anne sütü muadili olabilecek potansiyelde olan süt tozlarının koruyucu etkisi azalmaya başlayacak. Bu sebeple yavru kedi dostlarımızda beslenmelerinin tam ve dengeli olabilmesi adına onların hem olası hastalıklara karşı korunabilmesi ve hem de hızlı gelişim süreçlerinde tüm mineral, vitamin ve besinleri alması anlamına gelmektedir.

Yavru Kediler Neden Özel Beslenir?

Minik yavru kedi dostlarımız oldukça hızlı büyürler. 10 ile 12 aylık oldukları sırada yetişkinliğe ulaşırlar. Yaklaşık 30 haftalık olduklarında ise yetişkinlik boyutlarının ortalama olarak yüzde 80'ine ulaşmaktadırlar. Daha sonra büyüme ivmeleri ise 40 haftalık olana kadar hızlı bir şekilde yavaşlar. Yavru kedi dostlarımızın büyüme hızları elbette genetik yatkınlık, beslenme ve cinsine göre değişkenlik gösterecektir. Minik kedi dostlarımızın ırkı ne olursa olsun doğru beslenme tüm yavruların sağlığı açısından çok önema arz eder. Tüketmiş oldukları besin ise sahip olduğu değerler sebebi ile yetersiz gelişim arasında elbette uçurum anlamına gelir.

Yavru Kedilerin İhtiyaçları Bir Yetişkin Kediye Göre Çok Daha Farklıdır

Minik kedi dostlarımız tipik olarak ilk 8 hafta boyunca anne sütü ile beslenmektedirler. Sahiplenme süreci tam olarak bu sürece den geldikten sonra kedi sahiplerinin yavru kedi dostlarının üç temel amacını yerine getirecek tercihlerde bulunması gerekmektedir. Ayrıca yavru kedi mamaları çok daha fazla protein seviyesine ulaşan değerlere sahiptir.

Sizlere bu içeriğimizde "yavru kedim neden özel beslenmelidir?" şeklinde oluşacak sorulara karşı netlik sağlayabilmek adına içerik sağlamak istedik. Bizi takip etmeyi unutmayın.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar