MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Sokakta Yaşayan Evcil Dostlarımız İçin Ne Yapabiliriz?

29.08.2022 10:41:46

Dünyamız üzerinde bulunan tüm canlıların yaşama hakkı olduğunu düşünürüz. İşte buna kediler, köpekler, arılar, böcekler ve daha birçok tür de dahildir. Onların yaşamlarını biz insanlar olarak nasıl kısıtlamamız gerektiğini düşünmeliyiz. Arabalar, binalar ya da siteler ile "önce insan" anlayışı yüzünden belki de hiçbir şekilde farkında olmadan birçoğunun yuvasından olmasına sebep olabiliriz. Yine de yaşam devam ediyor iken sokak hayvanlarımız için neler yapabileceğimiz asla son bulmamaktadır. Dışarıda yaşayan ve sevgi dolu olan dostlarımızın biz insanlara ihtiyacı olduğunu ve bu dünyada yalnızca bizlerin yaşamadığını bizler gibi onların da ev sahipliği yaptığını unutmamalıyız. Minik sevimli dostlarımızın modern hayata adapte olması bekliyorken onlar için son derece tehlike oluşturan sokak ve insanları görmezden gelemeyiz. Bu sokakları yaşanabilir kılmak elbette biz insanların elinde. Sokaklar üzerinde yaşayan sevimli dostlarımızın bizlerin ilgisine, şefkatine ve en önemlisi desteğine ihtiyaçları vardır. Peki, şefkate ve ilgiye bu kadar muhtaç olan sokaktaki minik dostlarımız için neler yapabiliriz?

Vermiş Olduğunuz Yiyeceklere Dikkat!

Sokaklarda yaşamaya alışan minik dostlarımız her ne kadar içgüdüsel yetenekleri sayesinde avcılık yetenekleri sayesinde karınlarını bir nebze doyurabilseler de bazı durumlarda yaşadığımız ile göre değişmekle beraber bu mümkün olmayabilir. Bu gibi durumlarda onlara yardım edebilmek adına belli noktalara birkaç mama kap ve su takviyesi en iyisi olacaktır. Sabit olarak sokak hayvanlarına güvenilir bir karın doyurma noktası oluşturduğumuzda sokaklarındaki bir köşesinde yaz ya da kış aylarında her koşulda onları doyurmak hem maneviyatımızı hem de onları mutlu edecektir.

Bunun için illa mama almanıza gerek yok. Veteriner hekime danışarak baharatsız yemekleri onlar için ayırarak leziz ve yoğun bir öğün onlar için ayırabilirsiniz. Sunmuş olduğunuz yemeklerden minik kuşlar bile faydalanacağını bilmek çok keyifli hissettirecek. Elbette gündelik olarak yemeklerimizi sokaktaki dostlarımız ile paylaşırken kılçık, kemik gibi boğazlarına takılacak parçaları ayırmanız gerekmektedir. Gönüllülük esasına dayanılan bu durumu çevrenizdekilere de yayarak tam bir sevgi dolu zincir oluşturmanız da mümkündür.

Minik Evler Yaparak Onları Koruyabilirsiniz

Her canlı gibi sokakta yaşayan minik dostlarımızın da özgürlük hakkı bulunuyor. Barınakta ya da sahiplenilmemiş bir evcil hayvan dostumuz var ise onlara belirlenmiş güvenilir bir alanda minik kulübeler yapabilirsiniz. Bir kedi evi ya da kuş yuvası gibi yöntemlerle onların barınaklarını oluşturabilirsiniz. Bu gibi yöntemler sayesinde barınma ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamanız mümkündür. Evlerinizde kullanılmayan yorgan gibi materyalleri soğuk kış günleri için sokak dostlarımıza ayırabilirsiniz.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar