MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yavaş'tan Sokak Hayvanlarına Büyük Jest

29.01.2022 14:43:45

 Bir süredir devam eden fahiş zamlar sonrası, insanlar evcil hayvanlarına mama alamamaktan yakınmaya başlamış, kedi, köpek mamalarına uygulanan zamanların indirilmesine yönelik imza kampanyaları başlatmışlardı. Bilindiği üzere özellikle yurt dışından ithal edilmekte olan ürünlere oldukça fazla KDV oranı ekleniyor. Başlatılan imza kampanyalarında bu KDV oranının düşürülmesi istendi. Sosyal medya üzerinden de konuyla alakalı şikayetler bildirilmeye, paylaşımlar yapılmaya başlanmıştı.Ankara Büyükşehir Beledi Başkanı Mansur Yavaş tartışmaların sürdüğü bu kritik dönemde yaptığı hamleyle yine adından bahsettirdi. Mansur Yavaş Ankara Belediyesi tarafından sokak hayvanları için mama üretimine başladığını duyurdu. Aynı zamanda bu proje ile birlikte 3,5 milyon TL tasarruf sağlanmış olacağı ifade edildi.

 Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, üretim fazlası olan ve geri dönüşümden sağladıkları gıda maddelerini değerlendirerek sokakta yaşayan hayvanlar için mama üretmeye başladıklarını açıkladı. Mansur Yavaş sosyal medya hesapları üzerinden paylaşım yaparak  bu anlamlı hareketi takipçileriyle paylaştı. Yavaş paylaşımında “Sokaktaki dostlarımız için hijyenik ve sağlıklı mama üretmeye başladık. Bu sayede bütçemizde de yıllık en az 3,5 milyon TL tasarruf sağlayacağız” şeklinde ifadeler kullandı. Bu projeyle hayvan severlerden tam not alan Yavaş, aynı zamanda bir sürü sokak hayvanının aç kalmasına da engel olmuş olacak.

Türkiye’de kayıt altında olan yaklaşık 20 milyon sokak hayvanı var.Ülkemizde bulunan sokak hayvanlarının mevcut durumu ne yazık ki çok kötü. Birçoğu açlıktan ölürken bir kısmı insanlar tarafından öldürülüyor, belli bir kısmı da trafik kazalarına kurban gidiyor. Sokaklarda yiyecek bulamayan ve susuz kalan hayvanlarının büyük bir kısmı hastalanıyor . Tedavi edilmeyen bu hayvanlar bir süre sonra hastalıktan yada başka olumsuz sebeplerden dolayı ölüyor.

 Uzun zamandır aynı coğrafya üzerinde beraber yaşadığımız bu hayvanlar için herkes kapısının önüne mama ve bir kap su bıraksa, onların verdikleri bu mücadeleye destek olmuş olacak. Aynı zamanda sokak hayvanların kontrolsüzce üremelerine engel olunacak yeterli kısırlaştırma yöntemleri de uygulanamamakta. Eğer onlara mama alıp koyacak bütçeniz yoksa artan yemeklerinizi paylaşmanızda bir çözüm olabilir. Soğuk hava şartlarında barınabilecekleri kulübeler yaparak onların  soğuktan donarak ölmesini engelleyebilirsiniz.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar