MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Whippet Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

24.10.2022 12:07:24

Whippet cinsi köpek dostlarımız çok yüksek bir enerjiye shiptir. Bu köpek ırkı ev ve apartman içerisinde genel olarak daha sakin bir yapıya bürünür. Ev içerisindeki sakinliğinden dolayı apartman dairelerinde beslediğiniz takdirde çok da fazla sorun çıkarmayacak. Şunu unutmamalısınız ki yalnız kalmayı hiç sevmeyen bir köpek olduğu için yalnız bırakıldığı takdirde sürekli havlama eğilimi gösterebilir. Yine de gereksiz bir şekilde havlama gerçekleştirmeyecektir. Sevecen ve şirin yapısı olan Whippet cinsi köpek dostlarımız aile üyeleri ile çok iyi bir şekilde geçinebilir. Genel olarak kedi dostlarımızı bir av olarak görüyor olsalar da yavruluktan itibaren beraber büyüyen kedi ve Whippet cinsi köpek dostlarımızın anlaşabileceği öne sürülüyor. Başka köpek cinsleri ile de araları çok iyidir. Oldukça temiz ve titiz olmaları sebebi ile koku sorunu yaşatmayacaktır. Kuşun üşümemesi adına Whippet cinsi köpek dostlarımıza uygun kıyafetler giydirebilirsiniz. Tabi bu konuda onların da isteği çok önemli. Eğer kıyafetten rahatsız oluyorsa psikolojisini etkilememek için giydirmemeyi de tercih edebilirsiniz.

Whippet Cinsi Köpek Tarihçesi

Fiziksel yapı itibari ile çok iyi bir koşucu olan Whippet cinsi köpek dostlarımız, Greyhound, İtalyan tazısı ve Terrier cinsi köpeklerin melezlenmesi ile meydana gelmiş bir ırktır. Çok iyi koşma yeteneğine sahip Whippet cinsi köpekler, birçok yarışa dahil edilmeleri ile bilinmektedir. Kısa mesafe koşuları sırasında çok iyi bir performans ortaya çıkarabilirler. Ayrıca Viktorya dönemi boyunca İngiltere ülkesinde ortaya çıkmış olan Whippet cinsi köpek dostlarımız hızları ile tavşan avında da kullanıldığı biliniyor. Fiziksel yapılarındaki incelik ve ava olan müsaitlik sebebi ile hayvanseverlerin ilgi odağı olmuştur. 1881 yılında ise Amerikan Kennel Club tarafından kabul edilmiştir. Sonrasında Amerika Birleşik Devletleri'nde çok fazla yarışa katılmış ancak şimdilerde ev köpeği olarak tercih edilmesi ile bilinir.

Whippet Cinsi Köpek Karakteri

Onlara bakan kişiyle araları çok iyidir. Dğer köpek cinsleri ile pek fazla sorun çıkarmadan anlaşırlar. Çocukklarla da iyi anlaştığı bilinir. Bunun yanında kedi dostlarımızla yavruluktan itibaren tanıştırılırsa iyi geçinebilir. Yabancılarla pek anlaşamazlar. Yalnız kalmak onlar için iyi bir şey değildir. İtaat konusunda sorumsuz davranmaları ile bilinirler.

Whippet Cinsi Köpek Bakımı

Çok kısa tüyleri olmaları sebebi ile pek bakım istememektedir. Haftalık taranmaları ve rutin veteriner kontrolleri yaptırılması yeterli gelebilir. Tırnaklarını kontrol ettiğinizde uzamışsa bir profesyonele kestirmeniz iyi bir koşma deneyimi için yeterli gelecektir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar