MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Uzmanlardan Evcil Hayvan Sahiplerine Corona Virüs Tavsiyeleri

2.04.2020 11:13:41

Yeni virüsün günümüzde herkesi tehdit ettiği oldukça sık gündemde olan bir konu. Bu sıkıntılı süreçte aldığımız ve uyguladığımız hijyen kurallarının aynısının evcil hayvanlar içinde uygulamamız gerektiğini uzmanlar belirtmekte olup, korona virüsün etkileri ve çözümü konusunda uzmanlar her geçen gün daha başarılı yol kat etmekte.

WHO yani Dünya Sağlık Örgütünün açıklamalarında evcil hayvanların bu hastalığın bulaşmasında bir rolü olmadığını açıkça bildirdi. Verilen örneklerde evcil dostumuzun sahibi hasta olsa ve üzerine hapşursa dahi hayvanın hasta şansı bulunmamaktadır. Virüs hakkındaki bilinen en doğru kural dışarıda başka şeyler üzerinde yaşama süreleri sınırlı olup kısa süre içerisinde aktifliğini kaybederler.

Aynı Hijyen Kurallarını Evcil Dostlarınız İçinde Uygulayın!

Ne kadar kalabalıktan ve sosyal yaşamdan kendimizi izole etmeye çalışıyorsak hayvanlarımızı da aynı şekilde kalabalıktan uzak tutmaya çalışalım. Dünyamızın alarma geçtiği bu virüs sıkıntısından herkesin zor günler geçirdiği ve gerekli tedbirleri almak için canhıraş çaba gösterdiği günlerde evcil dostlarımızı da hem bakımları hem de sağlıkları açısından tehlikeye atmamak oldukça önemli. Bizlerin yaşadığı bu virüsün hayvanları hasta etmesinin ya da virüsün onların vücudunda yaşama şansı olmamasına rağmen aynı kendimizde olduğu gibi onlarda da aynı önlemleri almak oldukça mühim bir durum. Nasıl kapı kolları, asansörler, merdivenler gibi ortak kullanım noktalarından virüse temas etme gibi tehlike var ise evcil hayvanlarımızın üzerinden de temas odaklı virüse dokunma problemi yaşayabiliriz. Kedi ve köpeğin ya da başka bir evcil hayvanın bunun dışında corona virüs hastalığı taşıma, insanları hasta etme gibi bir durumu sevindirici şekilde bulunmamaktadır.

Evcil hayvanlarımızda da aynı kendimizde olduğu gibi hijyene dikkat etmeli, onları sevmeden önce ve sevdikten sonra mutlaka ellerimizi yıkamalıyız. Kalabalık yerlere ve insanların fazla olduğu yerlere götürmemeli mümkünse gezinti sürelerimizi azami sürelere çekmeliyiz. Dışarıdan eve geldiklerinde patilerini dezenfekte etmek de önlemlerimiz arasında öncelik almalıdır. Köpeklere ve kedilere maske takmanın çok koruyucu bir önlem olmamakla birlikte evcil dostlarımızı strese ve gereksiz agresifliğe itecektir.

Günümüzde çok fazla yer tutan bu virüsün, şu anda sadece insanlara özgü olduğu ve hayvanlardan insanlara ya da insanlardan hayvanlara geçiş yapamadığı uzmanlar tarafından belirtiliyor. Bakteri veya virüs kaynaklı bir hastalık geçirmeniz halinde evcil dostunuzla da aynı evin diğer bireyleri gibi mesafe koymak ya da en azından belirli bir süre size sokulmasına izin vermemek herhangi bir sorun olmasa dahi yapmanız gereken diğer önlemlerden önemlisidir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar