Kedi ve Köpek Maması Saklama Önerileri

2.04.2020 12:55:39

Mamaların aromasını kaybetmemesi ve tazeliğini uzun süre koruması açısında mama sakladığınız yöntem ve yer oldukça önemlidir. Kuru ya da yaş mama fark etmeksizin aynı kendi besinlerimizde olduğu gibi onların da besinlerini en uygun saklama koşullarında muhafaza etmemiz gerekiyor. Kuru köpek ve kedi mamaları 38C'nin altında serin ve kuru yerde muhafaza edilmelidir. Kalitesini ve tazeliğini koruması açısında ağzı açıldığı taktirde tekrar hava almayacak şekilde kapalı beklemelidir. Tüm buradaki amacımız mamaların içerisinde barındığı mineral ve vitaminlerin yapısının değişmemesini sağlamaktır. Ayrıca içerdiği yağların oksidasyon sonucu gücünü kaybetmemesini de sağlamaktır. Orijinal ambalajlarında açılmasa dahi sıcaklarını 48C'nin üzerinde görmeleri halinde içeriğinde bozulmalar meydana gelebilir. İçeriğinin bozulması ve vitaminlerinin yok olması bu süreçten sonra meydana sıkça ortaya çıkar.

Kuru Kedi-Köpek Mamalarında

  • Serin kuru ve güneş altında olmayan bir ortamda saklayın
  • Paketi açtıktan sonra olası haşere ve böcek girmesini engelleyin

Açılmış Kuru Yaş Kedi ve Köpek Mamasını Saklama

Kedi ve köpek sahipleri genelde mama paketini açtıktan sonra mamanın geri kalan kısmını farklı bir kaba koymayı tercih eder. Genelde kuru mama ambalajları saklama koşullarına uygun şekilde tasarlanmış olup çoğu mamanın kendiliğinden kilitlenen ağız sistemleri dahi bulunmaktadır. Kuru mamalarının plastik kaplar çöp poşetleri fermuarlı torbalarda saklanması zamanla koku ve tat değişimleri yaşanmasına neden olmaktadır. Orijinal mama paketleri dışında farklı bir saklama kabı denemek istiyorsanız en uygun komple cam olan kaplar uygun olacaktır. Bunun yanında temiz ve sadece mama saklama için kullanılacak paslanmaz çelik kaplar da işinizi görebilir.

Açılmış Konserve Yaş Kedi ve Köpek Mamasını Saklama

Bu tip mamaların nem seviyesini ve lezzetini korumak için minimum seviyede hava ile temas etmelidir. Bu kaybı önlemenin en basit ve pratik yolu artan yaş mamayı kabından çıkartmadan kabın ağzını hava almayacak şekilde plastik bir kapak ya da buzdolabı poşeti takmak olacaktır. Bunun yanında streç film de hayat kurtarıcı olabilir. Bazı zamanlar kedi ve köpeklerimiz çok sevdiği ve hayır demediği mamalara burun kıvırabiliyor. Tüm bunların sebebi satın aldığımız yaş ve kuru mamaları düzgün ve kurallarına uygun şekilde saklayamamadan kaynaklanmaktadır. 5-7 gün arası tüketilmemiş konserve mamaların tekrar evcil hayvanlarımıza verilmesi çok uygun bir hareket olmayacak olup acilen çöpe atılması gerekir. Ayrıca 4-5 saatten uzun süre mama kabında kalması halinde mama kabının iyice yıkanıp temizlenmesi olası bakterilere ve hastalıklara karşı uygun bir önlem olacaktır.

Yaş Kedi-Köpek Mamalarında

  • Konser mamaları açmadan önce sıcaklığının oda sıcaklığında olduğundan emin olun
  • Saklamak için derin dondurucu ve buzluk kullanmak tehlikeli sonuçlar doğurabilir
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar