MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Ussuri Kedileri Hakkında Bilgiler ve Özellikleri

23.02.2022 13:50:21

Ussuri kediler ırkları diğer kedi familyalarına göre daha az rastlanan türdür. Bu kedi kökeni Rusya‘dan gelmektedir. Melezdir. Hiçbir insan müdahalesi olmaksızın tamamen natürel (doğal) bir yolla ırkı oluşmaktadır. Bu ırk neredeyse kökeni olan Rusya’da bile bulmak zordur. Nesli tükenmekte olan Ussuri kedi cinsleri oldukça akıllı ve zekidir. Oyun kabiliyetleri çok iyi olan ussurii, bakım ihtiyacı olarak da diğer türlerine göre daha hassastır. Ussuri ırkı diğer evcil hayvanlarla anlaşmakta zorluk çekmezler. Kolaylıkla bakılan ussuri çocukların oyun arkadaşı olarak da bilinmektedir. Bütün dikkati üzerine çekmekte çok iyi olan ussuri bu dikkati diğer türlerine göre biraz daha fazla miyavlayarak belli ettirir. Sahiplerine karşı sevgisi çok iyidir. Bu ırk bir hayli uysaldır. Sıkılmaya gelmeyen ussuri bağımsızlığını ister. Ussuri sıkılmazsa eğer, oyun oynamak için ideal bir ırktır. Saldırganlığı neredeyse hiç olmayan patili dostumuz sahibine zarar verebileceği kişilere saldırgan ve hırçın olabilmektedir. Atletik ve kaslı vücut görünümüne sahip olan bir o kadar da zarif vücuda sahip bir kedidir.

Ussuri Kedilerinin Bakımı

Ussuri kedileri kökeni nedeniyle yarı vahşi olan kedi ırkı daha sonra uysallaştırılmış bir ev kedisi olmuştur. Hayvansal gıdaları bol olan besinlerle beslenmektedir. Açık havada kolaylıkla dolaşabilen ussuri kedi ırkı doğada avlanma yeteneğini kullanarak kendi yemeğini bulma yeteneğine sahip hayvandır.

Eğitimi

Başta avlanma yeteneğine sahip olan bu ırk olağanüstü yetenekleri olarak da bilinen bir kedi türüdür. Koşmayı tırmanmayı egzersiz yapmayı seven ırk olan ussuri önüne koyduğunuz oyuncaklarla kendi başına kolaylıkla oynayabilmektedir. Ancak çok kuvvetli çeneye sahip oldukları için çene ve pençe kuvvetine dayanaklı sert oyuncaklar verilmesi uygun görülmektedir. Eğitimi için çok sabırlı olmakta fayda vardır. Tasmasıyla yürümesini sağlamak için eğitim verilebilir.  Tuvalet eğitimi için ise tuvalet kabı gereçlerini pekiştirme ile öğretmek daha kolay olacaktır. Bu ırk genellikle genetiğine bağlı bir kronik sağlık problemi yoktur. Diğer evcil kediler kadar da sık sık hastalanmamaktadırlar. Bu ırkın geniş ve açık alanlarda yaşadığını unutmamakta fayda vardır. Apartman dairelerinde yaşamakta olan ussuri kedileri stresli ve huysuzlaşan bir kediye dönüşebilmektedir. Haliyle stresli bir ussuri ırkı kedilerde bu sebepten dolayı sağlık sorunlarının görünmesi meydana gelebilir. Ussuri ırkı doğal ortamda çok sağlıklı olmasına rağmen kapalı yaşam alanları olan apartman daire tarzı ortamlarda uzun süre kapalı kalması sonucunda strese bağlı sağlık sorunları ve zihinsel sağlık sebepleri meydana gelebilir. Ussuri ırkı patili dostlarımızı olabildiğince açık alanda beslemekte fayda vardır. Eğer hastalıklarla uğraşmasını istemiyorsak doğal ortamında beslememiz gerekmektedir.

Ussuri ırk kedileri orta büyüklükte bir kedi cinsidir. 5-7 kg ağırlığında olan 20-28 cm uzunluğunda olan türden kedidir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar