MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Türkiye'deki En Yaygın 10 Köpek Irkı

7.12.2021 15:00:53

Türkiye’deki en yaygın 10 köpek ırkı sıralaması için coğrafyamızda bulunan farklı birçok köpek ırkından bir liste hazırladık. Bu eşsiz topraklarda saflaştırılan ve evcilleştirilen köpeklerin yanı sıra Türkiye’nin yalnızca kendisine ait köpek ırkları olduğunu biliyor muydunuz?

Sizler için bu eşsiz ırkları ve benzersiz özelliklerini listeledik. Sizler için hazırladığımız bu listede birbirinden değerli özelliklere sahip olan Türkiye’de yaygın olarak bulunan ırkları sizlere tanıttık. İşte benzersiz güzelliği ile Türk ırkları…

Türkiye’deki En Yaygın 10 Köpek Irkı: Türk Köpekleri

Türkiye hem coğrafyası hem de çerisinde barındırmakta olduğu birçok değeri ve canlısı ile kendisinden her zaman bahsettiriyor. Bununla beraber de bünyesinde bulundurmuş olduğu kendisine ait olan ırklardan olan köpekleri ile birçok insanı hayrete düşürüyor.

Birbirinden farklı özelliklere ve değere sahip olan Türk köpeği ırkları her geçen gün hayran kitlesine yenilerini katıyor. İşte birbirinden farklı özelliklere ve değere sahip olan Türkiye’deki en yaygın 10 köpek ırkı listesi…

1. Türkiye’deki En Yaygın 10 Köpek Irkı İçin En Önemlisi: Kangal

Türkiye’deki en yaygın 10 köpek ırkı içerisinde listenin başını alan köpek ırkı kangallar… Çoban ve bekçi köpeği ırkı olan bu köpekler gösterişli yapısı ve heybetli duruşu ile görenleri kendisine hayran bırakıyor. Sadık oluşları ve sahiplenici özelliği ile tam bir çoban köpeği olan bu ırklar, Türkiye’de en yaygın olan ırklardan bir tanesidir.

Bu köpekler tamamı ile çoban ve bekçi köpeği olarak yetişmiş bir ırktı. Sahiplenici özelliği ile sürüyü yönetebilir ve eşsiz gücü ile sürüyü kurt ve çakallara karşı iyi bir şekilde korurlar. Kangal köpeği öyle büyük bir güce ve heybete sahiptir ki, Evliya Çelebi’nin Seyahatname Eserine “aslan kadar güçlü” ibaresi kullanılmıştır.

Vücut özellikleri ile sık sık Aksaray malaklısı ile karıştırılıyor olsa da farklı fiziksel özelliklere sahiplerdir. Her iki ırkın da farklı özellikleri ve farklı yapıları bulunur. Kangallar genellikle teker kuyruk denilen yuvarlak kuyruklara ve sarı, boz veya krem rengi tüylere sahip olan köpeklerdir.

2. Aksaray Malaklısı

Aksaray malaklısı ırkı sadece Türkiye’nin değil Dünya’nın da en büyük köpek ırklarından bir tanesi arasında bulunur. İri yarı olan cüssesi ve görenleri hayrete düşüren karakteri ile kendisini tanıtmış bir ırktır.

Yurt dışında Türk mastifi olarak tanınmakta olan bu ırk Orta Anadolu’da ise çoban köpeği olarak bilinir. Türkiye’deki en yaygın 10 köpek ırkı içerisinde kangal ırkı ile sık sık karıştırılmakta olan bu ırk dış görünüş olarak birçok farka sahip olan bir ırktır.

Kangallara oranla ayakları daha büyük ve dudakları daha aşağıya sarkık olan bu ırk, her geçen gün cüssesi ile kendisinden bahsettirmiş bir ırk olmuştur. Sürüyü yönetmesi ve koruyucu özelliği ile dikkat çeken bir ırktır. Dövüşçü bir yapısı olması, koruma içgüdüsü ile beraber edinmiş olduğu bir özelliktir. Bu özelliği sayesinde sürüyü kurt ve çakallara karşı gelip sürüyü koruması sağlanır.

3. Akbaş Çoban Köpeği

Görünüşü ve zekası ile görenleri kendisine hayran bırakan bu ırkın çoban köpeği olmasını yanı sıra günümüzde ev köpeği olarak da beslenmektedir. Zekası ve farkındalık derecesinin yüksek olması nedeni ile en akıllı Türkiye köpekleri listesine de giren olan bu cins görenleri kendisine hayran bırakıyor.

Türkiye’deki en yaygın 10 köpek ırkı içerisinde sadık oluşu ve sahiplenici oluşu ile ismini duyuran bu cins sık sık kangal ırkı ile karıştırılmaktadır.

4. Dikkulak Köpeği

Türkiye’deki en yaygın 10 köpek ırkı listesinin 4. Sırasında yer alan bu ırk Çivikulak ve zağar olarak da bilinen bu ırk kapı bekçiliği için yetiştirilmiş olan ufak cüsseli bir ırktır. Genellikler evlerin kapısında koruma amacı olmadan sahibine havlayarak haber verme gibi amaçlar ile tercih edilen bir köpek türüdür.

Farklı bölgelerde farklı adlandırmaları olan bu Türk köpekleri, en belirgin ve ismine sebep olan özelliği ise kulaklarının dik oluşudur.

5. Tonya Finosu (Kobi)

Bekçilik görevi için yetiştirilmiş olan bu ırk, şirinliği ile ilgileri toplamaktadır. Bazı bölgelerde Kobi adı verilmekte olan bu ırklar genellikle kapı köpeği olarak tercih ediliyor.

Görünüşü ile birçok kişiyi etkilemiş olan bu ırk her geçen gün daha da yaygınlaşmakta ve artık evcilleştirilerek evlerde bakılmakta olan bir ırk haline gelmiştir.

6. İzci Köpeği Zağar

Genellikle Trakya ve Ege Bölgesinde yer almakta olan bu ırk daha çok avlanma için tercih edilen bir ırktır. Bölgesel olarak Tavşancı, İzsüren ve Kupay gibi farklı isimleri de mevcut olan bir ırktır. Türkiye’deki en yaygın 10 köpek ırkı listesinin 6. Sırasında yer alan bu köpekler, koku alma ve takip etme özellikleri ile kendisinden sık sık söz ettirmekte olan bir ırktır.

7. Kars (Kafkas Köpeği)

İri cüssesi ve çok kıllı bir yapısı olması ile tanınan bu ırk, Türkiye köpek ırkları içerisinde genellikle Kuzeydoğu Anadolu Bölgesinde yer almakta olan cinslerdir. Bu köpekler genellikle bu bölgelerde çoban köpeği olarak yetiştirilmektedir.

Gösterişli cüssesi ile birçok kişinin ilgisini çekmekte olan bu ırk, sadık oluşu ve sürüyü yönetmesi ile de oldukça dikkat çeken bir ırktır. Her geçen gün daha da fazla tanınmaya başlamış olan bir köpek ırkıdır.

8. Türk Tazısı

Türkiye’deki en yaygın 10 köpek ırkı içerisinde bulunan bu ırk, tavşan avlamak için en uygun ırklardan bir tanesi olarak görülür. Eşsiz özellikleri ile kendisinden sıkça bahsettiren bu ırk Türkiye’ye ait köpek ırkları içerisinde Anadolu’ya yerleşmiş olan nadir köpek ırklarından bir tanesidir.

Sakin mizaçlı bir köpek olarak görünüyor olsalar da avlanma konusunda en iyi olan köpek ırklarıdır. Genellikle bıldırcın, keklik ve tavşan avlarının yapıldığı bölgelerde ve sulak alanlarda bulunan bir köpek ırkıdır.

Türklerin en eski köpek ırklarından bir tanesi olan bu ırkın kökeni 16. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Günümüzde az sayıda bulunuyor olsa da en eski ırklar arasında kangallar ve akbaş çoban köpeklerinin bile başında yer almaktadır.

9. Koyun Köpeği

Türkiye’deki en yaygın 10 köpek ırkı listesinde yer alan bu köpek ırkı koruma görevi için yetiştirilmekte olan bir ırktır. Koyunları veya diğer canlıların koruması için tercih edilen bu ırklar Türkiye’nin köpekleri içerisinde genellikle Karadeniz Bölgesinde yer alan ırklardır.

Daha çok koyun, keçi ve sığır yetiştirilmekte olan yüksek bölgelerde bulunan bu köpek ırkı her geçen gün daha da fazla ismini duruyor. Tüylerinin uzun olması il bu ismi alan ırk, küçük kulakları ile de tanınmaktadır.

Türkiye’deki En Yaygın 10 Köpek Irkı Sonuncusu: Tarsus Çatalburun Köpeği

Türk köpeği olarak bilinen bir diğer ırk ise Tarsus Çatalburun köpeğidir. Dış görünüşünde burnunun bir çizgi ile ikiye ayrılmış gibi durması nedeni ile bu ismi almış olan bir ırktır.

Genellikle avlanma için tercih edilen bu ırk, koku alma ve takip özellikleri ile kendisinden sık sık bahsettirmekte olan ırklarda bir tanesidir. Türkiye’deki en yaygın 10 köpek ırkı listesinin sonunda yer alan bu ırk, üstün koklama yeteneği ve iz sürme özellikleri ile tanınıyor.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar