MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Hayatımıza Kattıkları Nelerdir?

6.12.2021 18:09:56

İnsanlar her ne kadar kedi sever ve köpek sever olarak ikiye ayrılmak için inat etseler de, aslında her ikisinin de hayatımıza kattığı bambaşka şeyler var. Bu sebeple artık günümüzde birçok evde hem kedilerin hem de köpeklerin birlikte yaşadıklarını görebiliyoruz. Ancak evinizde 1 evcil hayvana yer varsa bu kontenjanı neden kedilerden yana kullanmanız gerektiğinin kanıtı bu yazıda!

Daha Zeki ve Entelektüel Olmanız İçin

Yapılan araştırmalar evlerinde kedi besleyen kişilerin diğer insanlara oranla daha zeki ve entelektüel olduğunu göstermektir. Eğer siz de akademik anlamda bir atılım yapmak istiyorsanız kedilerin bu mistik gücünden yararlanabilirsiniz.

Alzheimer ile Savaşa Yardımcı Oluyor

Alzheimer tanısı almış kişilerin kedi beslemeye başlamaları durumunda kaygı seviyelerinde ciddi bir düşüş gözlenmiştir. Bu hastalar için kaygı seviyesinin azalması ise beyin fonksiyonlarını çok daha verimli bir şekilde kullanmalarını sağlamaktadır.

Kedi İle Büyüyenler Daha Empatik Olurlar

Yapılan araştırmalarla kanıtlanan bir gerçek var ki, çocuklu hatta bebekli evlerde neden kedi olması gerektiğinin en büyük kanıtı. Bu araştırmalara göre kedi ile birlikte büyüyen çocuklar özellikle yetişkinlik dönemlerinde diğerlerinin duygularını daha iyi anlayabiliyor. Sizler de çocuğunuzun duygusal zekasının yüksek olmasını istiyorsanız zaman kaybetmeden bir kedi sahiplenmelisiniz.

Kolesterolünüzü Düşürmek İçin Sağlık Beslenmenin Yanında Kedi

Kanadalı bilim adamları tarafından yapılan çalışmalarda kolesterol sorunu olan kişilerin kedi sahiplenmesinden sonra kötü kolesterol seviyelerinde anlamlı bir düşüş yaşandığını kanıtlanmıştır.

Can Yoldaşı Olurlar

Her ne kadar kedilerin nankör oldukları konusunda haksız bir efsane bulunsa da gerçekte kediler insanlara yol arkadaşı olurlar. Özellikle kedi besleyen kadınların daha mutlu oldukları ise çalışmalar ile kanıtlanmıştır. İsveçli bilim adamları tarafından yapılan bir çalışmada ise kedilerin kadınlara yaşattığı mutluluğun romantik bir ilişkide yaşadıkları mutlulukla aynı olduğu kanıtlanmıştır.

Sosyal Kabuğunuzu Kırmanıza Yardım Ederler

Yapılan çalışmalar utangaçlık ya da sosyal fobi yaşayanların kedi sahibi olduktan sonra bu dezavantajlarından kurtularak daha sosyal olduklarını kanıtlamıştır. Diğer bir yandan geniş çaplı bir çalışmada kedi sahipleri ile iletişim kurmanın çok daha kolay olduğu ve bu kişilerin daha eğlenceli olduğu bulunmuştur.

Kişisel Terapistler

İnsanların yaşadıkları büyük travmaların üstesinden gelmelerinde kedilerin büyük yardımları bulunur. Kedi sahibi olan kişilerin ayrılık acılarını ya da sevdikleri birinin ölümünden sonraki yas süreçlerini kediler sayesinde daha kolay bir şekilde atlatabilmektedir. Kedi sahipleri bu dönemlerindeki duygularını kedileri sayesinde daha kolay dışa vurur ve onlarla dertleşirler.

Antidepresan Etkileri

Kedi sahibi olan kişilerin daha az depresyon yaşadıkları bilinen bir gerçektir. Aynı zamanda depresyonda olan kişilerin için de bu süreçlerini daha kısa süre içerisinde atlatmalarına yardımcı oluyorlar.

Görüş Açınızı Genişletmek İçin

Kedi beslemeye karar veren kişilerin kişilikleri ve ortak özellikleri arasında düzene karşı koyma, daha hassas düşünme ve davranma ile diğerlerine göre çok daha açık görüşlü olma bulunmaktadır.

Her Zaman Mutlu

Kedi sahiplerinin duygusal yıkımları daha kolay atlatmasının altında bilim yatmaktadır. Kedilerini okşayan sahiplerinin beyinlerinde mutluluk hormonu salgılanmaya başlamaktadır. Bu sebeple kedi sahipleri çok daha mutlu bireylerdir.

Çocuklarınızın Bağışıklık Sistemlerini Güçlendirir

Yapılan araştırmalar kedi ile büyüyen çocukların bağışıklık sistemlerinin ok daha gelişmiş olduğunu göstermektedir. Bu sebeple evlerinde kedi bulunan çocuklar da hastalandıkları için daha  az okula devamsızlık yapıyorlar.

Sizlere bu yazımızda canımızdan çok sevdiğimiz kedi dostlarımızın hayatımıza kattıkları hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Onların veteriner kontrollerini daima yaptırmanızı diliyoruz. Mutlu bir hayat sürmek istiyorsanız onlara lütfen iyi bakın...

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar