MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpek Eğitimi Sırasın Yapılan Hatalar

6.12.2021 16:31:32

Köpek eğitimi onlarca detaya sahip büyük bir derya deniz. Köpeğinizle aranızdaki iletişimi geliştirmek için bu eğitimler olmazsa olmaz. Köpeklerin cinsine göre kolaylaşıp zorlaşabilen bu eğitimlerin aksamasına ve daha da zorlaşmasına sebep olan bazı faktörler bulunuyor. Bazen kasıtlı bazen de hiç farkında olmadan yaptığımız bu etkenler köpeklerinin eğitimini zorlaştırabiliyor. İşte bu etkenlerden bazıları:

Eğitimlere Geç Başlamak: Atalarımızın da dediği gibi “ağaç yaşken eğilir.”. Bizler eğitim almaya nasıl çocuk yaştan başlıyorsak köpeklerimiz de eğitimlerine daha yavruyken başlamalıdır. Köpekler alışkanlıklarının geniş bir kısmını henüz bir yaşına gelmeden bebeklik dönemlerinde oluştururlar. Köpeklerde oturmuş alışkanlıkları değiştirmek ise oldukça zordur. Dolayısıyla disiplinli bir köpeğe sahip olmak istiyorsanız, eğitiminize köpeğinizin bebekliğinden itibaren başlamalısınız.

Sabırlı Olun

Sabırsız Olmak/ Köpeğinize Güvenmemek: Doğru ellerde olduğunda eğitilemeyecek köpek yoktur. Köpek eğitiminde yapılan en büyük hata ise sabırsız davranmaktır. Her köpek cinsinin bir komutu anlama ve uygulamaya geçirme süresi farklıdır. Dolayısıyla köpeğinizin başka herhangi bir köpekten daha geç öğrenmesi oldukça olasıdır. Köpeğinizi eğitirken sabırlı davranmalı ve pes etmemelisiniz. Köpeklerin öğrenme hızlarını farklı olduğunu kabullenmeli ve köpeğinize güvenmelisiniz. Köpeğinize güvenmemek, sabırsız davranmak ve köpeğinize sinirlenmek köpeğinizin eğitimini olumsuz etkiler. Yapılan araştırmalar stres altındaki köpeklerin öğrenmede zorluk yaşadığını ortaya koyuyor. Siz siz olun köpeğinizin eğitiminden vazgeçmeyin.

Tutarsız Davranmak: Sabırsız davranmaktan sonra sahiplerin yaptığı en büyük hata ise tutarsız davranmaktır. Köpeklerinizin gerek bir komuta alışması gerek de evdeki sınırlarını öğrenmesi açısından sizlerin tutarlı olması çok önemli. Özellikle kalabalık ailelerde aynı komuta aynı tepkinin verilmesi köpeklerin söz konusu komutu alışkanlık haline getirmesini sağlıyor. Örneğin evinizdeki mutfağa köpeğinizin girmesini istemiyor olabilirsiniz, bunu köpeğinize öğretirken tutarlı olmalı her seferinde aynı şekilde yasak koymalısınız. Evdeki biri kişi tamam bir kişi olma diyorsa bu köpeklerin kafasını karıştırır ve komuta itaat etmemesine sebep olur.

Ödüllendirmeme Eğitimi Geciktirir

Ödüllendirmeme veya Yanlış Zamanda Ödüllendirme: Herkes bilir ki köpek eğitiminde köpekleri en çok cezbeden unsur ödül mamalarıdır. Köpeğiniz verilen bir komutu yerine getirildiği anda ödülünü ister. O anda köpeği ödüllendirmemek veya sonra ödüllendirmek köpeğin ödül ile komut arasında bağı kuramamasına sebep olur. Dolayısıyla bir sonraki komut verişinizde yapacağı hareketin sonucunda ödüllendirilmeyeceğini düşünür ve size itaat etmekten vazgeçer. Yanlış zamanda ödül vermek de aynı etkiyi yaratır. Durup dururken köpeği ödüllendirmek, köpeklerde istediği zaman ödül alabileceği ve ödül için bir şey yapmamaları gerektiği algısını oluşturur. Ödül mamaları sadece köpeğinizin ödüllendirilmesi gerektiği zamanlarda verilmelidir.

Köpek Üzerinde Baskı Yapmak: Köpeğinizi eğitirken sabırlı davranmalı, köpeğiniz üzerinde baskı ve şiddet yoluna başvurmamalısınız. Eğitim sürecinde köpekler üzerinde baskı oluşturmak köpeklerinizi strese sokar. Daha önce de söylediğimiz gibi köpek eğitimi uzmanları stres altındaki köpeklerin öğrenmede zorluk yaşadığını ortaya koyuyor. Köpeklerinizin eğitim sürecinde köpeğiniz üzerinde baskı yaratmamalı ve köpeklerinizin yaptığı hataları hoşgörüyle karşılamalısınız.

Köpeğinize Yeterli Eğitimi vermemek: Köpek eğitimi istikrar isteyen ve uzun dönemli bir süreç. Köpeğinizi eğitirken ona yeterli süreyi tanımamak ve eğitiminde uzun süreli aralar vermek köpeğinizin öğrenememesine sebep olur. Köpek eğitiminde tek seferlik çalışmalar yetersiz kalır. Özellikle eğitim süreçlerinde verilen uzun aralar köpeğinizin hali hazırda öğrendiği komutları da unutmasına sebep olabilir. Köpeğinizin eğitiminde %100 sonuç almak için ona yeterli süreyi tanımalı ve yeterli eğitimi vermelisiniz.

Onlarla Güzelce Anlaşın

Köpeğinizin Anlayacağı Dilden Konuşmak: Köpeklerinizi eğitirken köpeklerinizle anlaşılır bir dilde konuşmalısınız. Uzun cümleler kurmak köpeğiniz için pek de bir şey ifade etmemektedir. Köpeğinizi eğitirken köpeğiniz ile kısa cümleler kurarak ve duygularınızı belli ederek konuşmalısınız. Köpekler nettir ve siz net olduğunuzda sizi anlayabilir. Ona cümleyi öğretmek isteğinizde kısa, net ve anlaşılır olmalısınız. Köpeğinizle konuşurken duygularınızı belli etmek köpeğinizin öğrenme sürecini kolaylaştırır.

Görüldüğü üzere köpek eğitimi oldukça sabır gerektiren uzun bir süreç ama bir o kadar da keyifli ve eğlenceli. Köpeğinizin eğitim sürecinde ona karşı sabırlı, tutarlı ve ödüllendirici olmayı unutmayın. Bu sayede istediğiniz sonucu almanız daha kolay olacaktır. Son olarak yapmanız gereken tek şey köpeğinizi olduğu gibi kabullenmek. Her köpek eğitilebilir ama her köpek aynı eğitimle ve aynı süreçte eğitilemez. Ona zaman tanıyın pişman olmayacaksınız.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar