MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Tibet Mastifi Tarihçesi Karakteri ve Bakımı

15.01.2020 12:15:36

Çin köpeklerinden ortaya çıkmış oldukça iri, güçlü ve pahalı bir ırktır. Birçok köpeğin atası olarak düşünülen oldukça antik bir ırktır. Uzun boylarıyla oldukça kadar güçlü sesleriyle de etrafa korku salan bu köpekler, harika bir koruma ve bekçi köpekleridir. Sayısal olarak nesillerinin tükenmesi derecesinde sıkıntı yaşasalar da günümüzde hala koruma ve sayılarının artması adına çalışmalar yapılmaktadır.

 

Tibet Mastifi Tarihçesi

Çin kökenli bir köpek ırkıdır fakat Asya’ya nasıl geldiği konusunda kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Bilinen bazı köpeklerinin atası olduğu düşünülmekte olup, sürüleri ve halkı korumak amacıyla yıllarca görev almıştır. 1800’lü yılların ortasına kadar bu kadar öneme sahip değillerdi. 1960’lı yıllarda ırkın nesli tehlike altına girmiştir. Tibet, Nepal ve Himalaya dağları bu ırkın anavatanı olarak belirtilmektedir. Çin ülkesinin Tibet’i işgal etmesi bunda en büyük etmendir. Amerika ve Avrupa’da bu ırkın bilinmesi ve taşınması sayesinde, ırk olarak kabul görmekte olup, ırkın neslinin korunması adına çalışmalar artmıştır.

 Tibet Mastifi Fiziksel Özellikleri

Fiziksel olarak oldukça güçlü, iri, yüksek sesli bir köpek türüdür. Tüyleri oldukça, katman şeklinde ve kalındır. Gri, siyah ve açık kahverengi tonları bu ırka dair karakteristik renk tonlarından en bilinenlerdir. Kafa ve boyunlarında aslan yelesi gibi uzun tüyler bulunabilir. Tüy dökümü senede 1 kere olması oldukça avantajlı bir durum olarak bilinmektedir. Saf ırk olanları oldukça pahalı fiyatlarda değer biçilmektedir. 80cm uzunluğa kadar erişebilen bu köpeklerde dişileri erkeklere göre daha hafif ve uzunluk olarak kısa olmaktadır. Kiloları ise heybetli görüntülerinin altını doldurmaktadır. Dişilerde 55kg ve erkeklerde 80kg’a kadar çıkmaları normaldir.

Tibet Mastifi Karakteri

Güçlü ve baskın karakteri onun bekçi ve koruma köpeği olarak görev almasını sağlamaktadır. Havlaması ve gür sesi ise çevredeki her türlü yabani hayvana korku sağlamaya yetmektedir. Oldukça dominant ve inatçı bir köpek olan Tibet Mastiflerinin eğitimine erken yaşta başlamak önem teşkil eder. Enerjileri ve egzersiz ihtiyaçları kesinlikle yüksek bir köpek ırkıdır. Yabancılara karşı oldukça mesafeli olması ve sürü koruma konusunda mükemmel meziyetlerinin yanında çok sık ve yüksek sesle havlaması ile ünlüdür. Kırsal kesimlerde, köy ve bahçelerde yaşamaya oldukça uygundur. Apartman, daire tarzı ufak yaşam alanları onlar için oldukça sıkıcı ve depresyona girmelerine neden olabilir.

Tibet Mastifi Bakımı ve Sağlığı

İtaat ve temel eğitimlerinin erken yaşta verilmesi bu inatçı köpekler karşısında ilk yapılması gereken durumdur. Öfke ve şiddetli tutum sergilemeniz eğitim sırasında köpeğinizin sizi dinlememesine yol açabilir. Her evcil hayvanda olduğu gibi sevgi, dostluk ve şefkatle yaklaşmanız aranızdaki iletişimi ve eğitimi kolaylaştıracaktır. Eğitimleri oldukça zor olan bu köpeklerin bakımında profesyonel yardım alınması doğru bir adım olacaktır. Biraz uzun ve katmanlı tüylere sahip olması nedeniyle haftalık olarak taranması oldukça faydalı olacaktır. Sıcak havalarla çok arası iyi değildir. Güçlü ve enerjik bir köpek olmasına rağmen, yeterli geniş alan ve yaşam alan sağlandığı taktirde orta seviye egzersiz ihtiyacı bulunmaktadır. Aşı ve kontrolleri yapılmış ve dengeli beslenmiş bir Tiber Mastifi 11-15 yıl arası sağlıklı bir ömre sahip olabilmektedir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar