MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Evcil Hayvanlarla Yaşarken Ev Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmeli

16.01.2020 11:00:05

Evcil hayvanlarla beraber yaşamak, onların bakımı, beslenmesi sağlığı derken birçok şeyin üstesinden gelmek bir yana ortam yaşam alanımızın temizliği oldukça önemli bir durumdur. Evcil dostumuzun kendi temizliğinin yanı sıra odalarımızın ve eşyalarımızın temizliği konusunda kimi zaman zorlanabilir ve saatlerinizi harcayabilirsiniz. Onlardan kaynaklı kötü kokular, lekeler için pratik çözümler ve temizliği alışkanlık haline getirmeniz gerekecektir.

Tek bir evcil dosta bakıyorsanız normal rutin temizliğiniz dışında ekstra çok fazla şey yapmanıza gerek kalmayabilir. Burada evinizin genişliği, eşyalarınız tabi ki rol oynamakta olup fakat temizlik süreniz ve harcayacağınız efor çok fazla olmayacaktır. Eğer birden fazla evcil dostunuzu evinizde misafir ediyorsanız gün aşırı evinizin dağılması, kirlenmesi, kötü kokular gelmesi kuvvetle muhtemel sizi sıklıkla rahatsız edecektir.

Ona Belirli Bir Yaşam Alanı Oluşturun

Yattığı yerin yemek yediği yerin belli olduğu kendi yaşam alanına ve bölgesine sahip olduğunu hissettirin. Kolay yıkanabilir malzemeden imal edilmiş bir yatağa sahip olması ve bunun sıklıkla temizlenmesi kötü kokuların ortaya çıkmasının önüne geçecektir. Su ve mama kaplarının temiz olmasına dikkat edin. Mümkünse plastik malzemeden üretilmiş kapları da kullanmayın.

Evcil Hayvanlarınızı Aralıklarla Yıkayın

Kedi ya da köpek fark etmeksizin onların da yıkanma ihtiyacı olabilir. Irkına, tüy yapısına göre gerekli araştırmaları da yapmanız önemli. Karakterine uygun olarak kimisi sudan oldukça fazla hoşlanabilirken kimisi kaçacak delik arayabilir. Soğuk ve sıcak havaların durumu takip etmeli, onların hasta olmayacağı zamanlarda bu ihtiyaçlarını gidermeniz uygun olacaktır. Ayrıca çok sık yıkamak da tüy ve cilt yağ dengesini bozabileceği için dengeyi iyi kurmalısınız.

Evi ve Odaları Sürekli Havalandırın

Hoş olmayan kokuların gitmesi ve odalarınızın çok daha havadar ve iç açısı olması için evcil havyan beslemeseniz dahi odaları havalandırmanız önemlidir. Bu hem onların sağlığı hem bizlerin sağlığı için önemli bir unsurdur. Özellikle onların yaşam alanı olarak belirtilen odaların ekstra havalandırılması koku olmaması açısından önemlidir.

Kedi ve Köpeklerinizi Taramayı Unutmayın

Fazla tüy dökmüyor demek tüy dökmediği anlamına gelmez. Özellikle mevsim geçişlerinde bu sıkıntı doğal olarak artmaktadır. Bu olağan bir durumdur. Tüy dökümünü minimize etmek için günlük ve haftalık olarak tüy yapısına uygun bir tarakla onları taramamız gerekmektedir. Ayrıca ucuz ve besin değeri düşük mamalar cilt ve deri sağlığına tehdit olmakta olup, tüy yapısına da oldukça zarar verebilmektedir. Koltuk, kanepe ve yerlerde tüy dökülmesinin kolaylıkla önüne geçebilirsiniz. Evinizin temizliği öncelikle evcil dostumuzun kişisel bakımının yapılmasından geçmekte olduğunu her anımsayalım.

Eşyalara Örtü Serin

Koltuk ve kanepelere örtü sermeniz uzun vadede sizi oldukça rahatlatacaktır. Küçükken annelerimiz yaptığımız ya da yapacağımız yaramazlıklara önlem olarak bir kaza çıkarsa diye önlem olarak kanepelerimize misafir gelmesi dışında hep bir örtü sermiştir. Sizlerde bunu kullanabilirsiniz. Koltukların koku yapmaması ve kirlenmemesi için en kolay çözümlerden birisidir. Tamamen koltuğu temizlemek ve yıkamak yerine örtüyü çıkarıp yıkamak oldukça vakit kazandıran bir durum olacaktır.

Ev Eşyalarınızı Uygun Şekilde Seçmeye Özen Gösterin

Çok tüy tutan halılar yerine temizliği kolay, tüy, toz gibi yapışması muhtemelen şeyleri çabuk temizleyeceğiniz ürünleri seçmek işinizi kolaylaştıracaktır. Koltuk ve kanepelerinizi de bu doğrultuda seçim yapmanız oldukça rahatlık sağlayacaktır. Evcil dostunuzun bölgesinde çok fazla minik eşya, biblo, tablo olması da kazalara neden olabileceği gibi evinizi kesinlikle ufak bir çocuğunuz varmış gibi düzenlemeniz birçok problemin önüne geçecektir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar