Sıkça İsmi Duyulan Taurin Bileşeninin Kedi ve Köpekler için Önemi

24.11.2020 13:10:53

Belki de evcil dostlarımızın beslenmesi konusunda almaları gereken ve en faydalı bileşenleri başında taurin gelmektedir. "Taurin tam olarak ne işe yarar?" ve "Kedi ve köpeklerde taurin ne gibi eksikliklere iyi gelir?" gibi soruların cevabını açıklıyoruz.

Taurin Tam Olarak Nedir?

İskelet kasları da olmak üzere vücudun çoğu yerinde yüksek seviyede bulunur. Esansiyel özelliği bulunmayan amino asit kategorisinde kendisine yer bulan taurin et, süt, deniz ürünleri gibi çoğu gıda içerisinde doğal olarak bulunabilir. İnsanların beslenmesinde dahi önemli yer tutan bu bileşen hayvanların sağlığı açısından ekstra önemlidir. Köpeklerde ve kedilerde bunun ihtiyaç düzeyi ve üretim şekli değişkenlik gösterebilir. Her ne koşulda olursa olsun sağlıkları açısından dışarıdan takviye olarak yedikleri besinlerle almaları önemlidir.

Taurin ve Köpekler

Köpeklerin kendi vücutlarında doğal olarak üretilebilir. Ama bu durum yine de dışarıdan ek olarak ihtiyaç duydukları gerçeğini değiştirmiyor. Özellikle takviye gıdalar ve kuru mamalar taurin alımının yetersiz kaldığı zamanlarda kurtarıcı olabiliyor. Özellikle kalp kaslarının güçlenmesinde, gözde bulunan retinada ve beyin sağlığı konusunda son derece faydalıdır. Önemli bir sağlık koruması üstlenen aminoasit benzeri bu besin bileşeninin evcil hayvan mama üreticileri arasında, takviye olarak mamaların içerisine konulması mama seçimi konusunda önemli bir faktör göze batmaktadır. Taurin eksikliğinde köpeklerin birtakım rahatsızlıkları yakalanması daha kolay olduğu gibi tedavi süreçleri de uzun sürebilmektedir. Kalp kaslarının zayıfları ve kalp odacıklarının genişlemesinde taurin eksikliğinin büyük rolü olduğu düşünülmektedir. Bazı ırkların genetik olarak daha az doğal taurin üretmesi sonucu bu tip rahatsızlıklara daha yatkın olduğu görülmektedir. Bu eksiklik her ne kadar veteriner kontrolünde yapılan test ve tetkikler sonucu ortaya çıkarılabilse de özellikle mama seçimlerinizde içeriği konusunda bunun oranını göz ardı etmemelisiniz.

Taurin ve Kediler

Kedilerde taurin çok daha önemli bir bileşendir. Doğal olarak sentezleyememeleri kimi zaman sıkıntı yaşamalarına direkt olan neden olabilmektedir. Her ne kadar bu tip takviyeler ya da mama değişimi veteriner kontrolünde onlara önerilmesi daha uygun olsa da mama seçiminde bunu bir kriter olarak göz önüne bulundurmanız önemlidir. Taurin eksikliği kedilerde bazı sıkıntılar yaratabileceği gibi yaşam standartlarını aşağılara çekebilmektedir. Onlara verdiğiniz besinlerdeki et tiplerinin farklı taurin miktarını onların vücuduna verebileceğini göz ardı etmeyin. Bunun eksikliği sonucu görme sağlığı ve gözlerin yanında kalp sağlığına etkisi de çok büyüktür. Diş ve diş eti sağlığının korunması bağışıklık sisteminin güçlü kalması ve kan şekerinin düzenlenmesi gibi birçok faydası bulunmaktadır.

Genelde ev yapımı mamalarda ve bu ağırlıkta beslenen kedi ve köpeklerde bu tip eksikliğin yaşanması çok sık görülmektedir. Yetersiz beslenmiyor olsa bile yetersiz şekilde ihtiyacı olan besinleri alamayan evcil dostlarımızın sağlıklı gelişim göstermesi kolay olmayacaktır. İhtiyaçları doğrultusunda formüle edilmiş ve içeriği hazırlanmış kuru mamalar tüketmeleri sadece taurinle kalmayıp diğer vitamin, mineral ve aminoasitleri de vücuduna almasına yardımcı olacaktır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar