MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Seslenince Köpeğinizin Size Gelmesini Sağlamak

17.12.2020 13:02:31

Köpekler her ne kadar eğitim almış olsalar da bunun oturması ve dikkatlerinin size odaklanabilmesi belirli bir alışma süresini istemektedir. Özellikle park bahçe ve sokak gezintilerinde tamamen kontrolünü alabilmek ve uzaklaştığında onu yanınıza çağırabilmeniz için önemli olan bu durum karşısında başarılı olabilmeniz için ufak tavsiyelerimiz olacaktır. Komut öğretmenin ve bunun kalıcı hale gelmesinin sabır ve zaman isteyen bir durum olduğunu asla göz ardı etmemek ama pes etmemek de son derece önemli!

Köpeğinizi çağırdığınızda ya da seslendiğinizde size boş boş bakmamasını istiyor yaptığınız çağrının ve hareketlerin onun açısından bir komut olarak algılanmasını istiyorsanız yapmanız gerekenlere kısaca göz atalım.

Tasmayla Denemeler Yapın

Sabit uzunlukta olmayan uzayıp kısalabilen bu tip köpek gezdirme ipleriyle dışarıda denemeler yapın. Aranızda en az 5 metreye kadar mesafe bırakabileceğiniz bu ürünle hem sizin kontrolünüzde olacağı için herhangi bir tehlikeye maruz kalmasına izin vermeden fazlasıyla pratik yapabilirsiniz. İlk birkaç denemenizde başarısız olmanız büyük bir olasılık ama pes etmeden her dışarı çıktığınızda pratik yapmaktan vazgeçmeyin.

Tasmanızı başlarda çok uzun bırakmayın. Gerginlik yaratabilecek kadar da kısa olmasını sağlayın. Yaptığınız ilk denemeler başarısız olursa hafifçe ipi çekerek dikkatini size vermesini sağlayın. Başarılı oldukça ipin mesafesini uzatarak denemelere devam edin. Kullanacağız temel komut ise “gel” veya “buraya gel” şeklinde net ve anlaşılır komutlar olmalıdır.

Yer Seçimi Son Derece Önemli

Başka köpeklerin ve kalabalık insan gruplarının olduğu yerler dostlarımızın dikkatini dağıtması açısından son derece kötü yer seçimleri olacaktır. Dikkatinin dağılması hem size hem de komutlara yeteri kadar konsantre olmasının en temel nedenidir. Birçok köpek sahibinin boş yere vakit kaybetmesine ve başarısız hissetmesine her komut öğretiminde neden olan bir durumdur.

El ve Beden Dilinizi Kullanmaktan Çekinmeyin

Evcil dostunuzu çağırdığınız zaman hem sesinize hem de el ve vücut hareketlerinize dair cevap verebileceği bir komut düzeni geliştirin. Çok uzaklardan seslendiğinizde sizi duymakta güçlük çekse de hareketlerinizden sizin onu çağırdığınızı anlamasında kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca ‘gel komutu’ ve el hareketimizle yaptığınız gel odaklı el hareketiyle de bağ kurması sayesinde size daha kolay dikkat kesilecektir.

Aşama Kaydettikçe Mesafeyi Uzatın

Tüm bu çalışmalar ve emek neticesinde temel gayemiz dostumuzun biz her seslendiğimizde yanımıza gelmesi. Başka köpeklerle karşılaşabileceği gibi köpeklerde korkabilecek ufak bir çocuk da karşısına çıkabilir. En kötü senaryoda ise araba geçişinin hareketli olduğu bir bölgede yaşamanız başına bir kaza gelmeden seslendiğinizde yanınıza gelmesini istemenizdir. Son derece gerekli ve korumacı davranmamız gerektiren bu durum karşısında eğitim seviyenizi zorlaştırarak artırmanız olmalıdır. Dikkatinin daha da dağılması ve mesafenin uzamasına uzayan tasmayla denemeler yapın. 1-2 metre yanınızda bu komuta uyması çok fazla şey ifade etmemektedir. Mühim olan ve asıl istenen durum çok daha uzaktayken bu komuta uyması ve yanınızda seslendiğinizde koşup gelmesi olmalıdır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar