MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Pembroke Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı Nelerdir?

3.03.2022 14:55:08

              Pembroke Welsh Corgi Köpek Irklarının Özellikleri ve Bakımı Nelerdir?

Bu ırklar görüntü bakımında tilkiye benzerler. Sevimli bir yüz yapısına sahip olan Pembroke, kısa bacakları ve minik kuyruğa sahip popüler bir köpek ırkıdır. Kökenleri açısından farklı farklı bilgiler bulunmaktadır. Corgi” adını almasının sebebi cüce anlamına gelmesinden dolayı olan Pembroke minik boyutlarından dolayı bu isimi almıştır. Pembroke adını ise Birleşik Krallığın Galler bölgesinde yerleşim yeri olan Pembrokshire’den almaktadır. Tarihi kökeni 9.yy dayanıldığı düşünülen Pembroke Welsh Corgi ırkı İngiliz saraylarının gözdesidir. Çok zeki olan bu köpekler minik boyutları ve mükemmel bir görünüşe sahip olan Pembroke bekçi ve çoban köpeği olarak da bilinmektedir. Özgüvenli ve neşe dolu bir köpek ırkıdır.

Genel Özellikleri Nelerdir 

Erkek Pembroke 14kg dişiler ise 11kg ağırlıkta olabilirler. Boy açısından ise iki cinste ortalama 25-30cm olabilirler.

Bacak ve kuyrukları vücut oranlarına göre kısadır.

Sırt, kafa ve kulak yapılarrı genellikle kızıl,kahve ve siyah tonlarındadır. Karın yapıları ve boyun ile patileri ise krem ve boz renktedir.

 Yoğun bir tüy yapısına sahip olan Pembroke soğuk havada bu tüyleri sayesinde kendilerini korumaya alır.

Tüy dökmeleri sürekli olmaktadır. Mevsimin her döneminde dökümleri olur.

Çok sessizdirler.

Neşeli ve enerjiktirler.

Sadık hayvanlardır.

Kilo almaya çok meyilli bir ırka sahiptirler.

Ortalama ömürleri 13 yıldır.

Bakımı

Pembroke ırkı çok hareketli ve enerjik köpek olmasına bakılmaksızın boyutları sebebinden dolayı apartman dairelerinde yaşamaya çabuk adapte olmaktadırlar. Sessiz oldukları için bu bakımdan avantajlıdırlar. Ancak Pembroke’ler düzenli bir şekilde günlük egzersiz yapmaya ihtiyaç duyarlar.

Dışarı çıkarıldığında mutlaka ödül maması yanınızda bulundurun bekçi köpekleri oldukları için sahiplerini korumak için cesurca hareket edebilirler. Ancak bu şekilde onu durdurabilirsiniz. Zeki oldukları için komutlarınızı kolaylıkla öğrenmeye yatkın bir ırktır. Sahiplerini memnun etmekten çok hoşnutturlar. Tanımadıkları insan ve diğer evcil hayvanlara biraz mesafeli davranırlar. Bu ırkın bakımı diğer evcillere göre biraz daha marifetlidir. Çünkü tüyleri bakımından dolayı sahiplerini biraz zorlamaktadır. Tüyleri uzun değildir. Fakat çok tüy dökerler. Bu nedenle köpeğinizi günlük veya 2 günde bir fırçalamanız gerekmektedir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar