MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Pekingese Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

26.05.2021 11:29:57

Başlangıçta eski Çin imparatorluk ailesine eşlik eden köpekler olarak yetiştirilen Pekingese, tarihsel olarak Çin'de kutsal sayılıyor bir efsaneye göre, aslanlar Buda tarafından minyatür boyuta kadar küçültülmüştür. İngiliz işgalcilerin onları Çin'den İngiltere'ye geri getirdiği 1860'lara kadar Batı dünyasında bilinmiyordu. Aslan benzeri haysiyet ve sağlam fikirlilik nitelikleriyle tanınıyorlar.

 Bir Pekingese sahiplenmeyi mi düşünüyorsunuz? İşte bilmeniz gerekenler:

1. Pekingese Çok Sadık ve Şefkatlidir.

Çin kraliyet ailesinin yakın arkadaşı olarak yetiştirilen bu köpekler, insanlarla çok yakın bir bağ kurarak onları harika ev hayvanları haline getiriyor. Özellikle sert oyunlardan kaçınabilecekleri sevgi dolu aileler için çok uygundurlar.

2. Pekingese Çok Zeki ve İradelidir.

Pekingese sahipleri, evcil hayvanlarını genellikle "düşünceli" olarak tanımlar. Belki bu onların kraliyet mirasına da iner: bu köpekler zekidir, kendi akıllarını bilirler ve duygularını iletmekten korkmazlar. İtaat sınıfları, bu aslan benzeri niteliklerin inatçılığa yayılmamasını sağlamanın iyi bir yoludur.

3. Pekingese İyi Koruma Köpekliği Yapabilir.

Antik Çin'de şiddetli kişiliğe sahip en küçük Pekingese kraliyetlerin kollarında tutulur ve minyatür bekçi köpekleri olarak kullanılırdı. Bu özellikler kaybolmadı; Pekingese sahipleri, evcil hayvanlarının davetsiz misafirleri veya diğer şüpheli tehlikeleri dile getirdiğini sık sık bildiriyor.

4. Bu Güzel Pekingese Tüyleri Ciddi Bir Bakım Gerektirir.

Pekingese'nin haftada birkaç kez fırçalanması ve ara sıra banyo yaptırılması gerekir düzgün bir şekilde bakılmazsa, tüyleri sertleşebilir. Bazı Pekingese sahipleri, köpeğin rahatı için sıcak havalarda köpeğin görmesine yardımcı olmak için gözlerinin üstündeki tüyleri keser. Pekingese de mevsimsel olarak tüy döker.

5. Pekingese'nin Günlük Egzersize İhtiyacı Vardır, Ancak Sizi Yormazlar.

Tüm köpekler fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı kalmak için yeterli aktivite yapmalıdır, ancak Pekingese spor için değil, arkadaşlık için yetiştirildiğinden, onlarla birlikte her gün kilometrelerce koşmanıza gerek kalmayacaktır.

6. Pekingese Soğuk Havanın Tadını Çıkarır.

Pekingese, sıcaklık düştüğünde iyi bir performans sergiliyor. Bazı Pekingese sahipleri, yavrularını rahat ettirmek için buz paketleri ile seyahat ediyor.

7. Pekingese, Kendilerine Özgü Yürüyüşleriyle Tanınırlar.

Pekingese, vücudun bir taraftan diğerine nazikçe sallandığı yuvarlanan bir yürüyüşe sahiptir.

8. Pekingese Şaşırtıcı Derecede Ağırdır.

Küçük ve kabarık görünebilirler, ancak Pekingese'nin tüylerinin altında şaşırtıcı derecede kaslı bir vücutları vardır. Cins standart ağırlığı 14 kg'a kadardır.

9. Pekingese Sahiplenmek İstiyorsanız, Orta Büyüklükte Bir Burunda Geniş, Açık Burun Delikleri Olan Bir Tane Bulmaya Çalışın.

Amerika Pekingese Kulübü, tüm düz burunlu ırklar gibi Pekingese'nin de nefes almakta güçlük çekebileceğini belirtiyor.

10. Pekingese Köpek Gösterilerinde Çok İyi Performans Gösterir.

Görünüşleri ve zekaları sayesinde Pekingese, özellikle Conformation'da köpek gösterilerindeki performansları ile ünlenmiştir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar