MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Papağanların Konuşması İçin Ne Yapılmalı?

22.09.2022 13:38:50

Papağanlar kelimeleri telaffuz edebilen ve sesleri taklit edebilen hayvanlardır. Bu, doğru koşulların ve doğru beslenmenin bir sonucu olarak görülebilir.

Kapı zillerini, telefon seslerini ve tekrar eden kelimeleri kolayca telaffuz edebilen papağan kuşlarının uzun yıllar kadar yaşadıkları söyleniyor. Bazen veteriner uzmanlara giden kuş sahipleri papağanlarının konuşamadığından şikâyet ederler. Bu sorunun nedenleri farklı şekillerde araştırılabilir ve buna göre tedaviler ve çözümler geliştirilebilir.

Papağanlar neden konuşmaz?

Kuşlar diğer evcil hayvanlara göre daha narin ve kırılgan bir yapıya sahiptir. Küçük boyutlarından da anlaşılabileceği gibi, diğer hayvanlara göre daha kolay korkar ve psikolojik olarak zorlanırlar. Bu nedenle kuş sahiplerinin yapması gereken en önemli şeylerden biri kuşlarını dikkatli bir şekilde tutmak ve onları kırmamaya özen göstermektir.

Tüm koşullara rağmen papağanınız konuşmuyorsa, önce veterinere göstermek iyi bir fikirdir. Ancak papağanınızın konuşmamasının nedeni bazı faktörlerden de kaynaklanıyor olabilir. Sosyal çevredeki değişiklikler, bir hastalığın bulaşması veya stresli bir ortam kuşunuzun konuşmayı bırakmasına neden olabilir.

Kuşkusuz papağanlar için en önemli şey sabırlı ve ilgili olmaktır. Bazı papağanlar konuşmayı çabuk öğrenirken, bazıları daha geç öğrenir. Sevgi göstererek aynı kelimeleri her gün tekrar tekrar söylemek önemlidir. Papağanınıza şefkat göstermeniz de önemlidir. Birlikte zaman geçirmek aranızdaki bağı güçlendirebilir. Papağanlarınıza her gün taze su vermek ve onları düzenli olarak beslemek önemlidir. Çift olarak yetiştirilen papağanların konuşma ihtimalinin çok daha düşük olduğunu unutmayın.

Eğer papağanınız onun için yarattığınız koşullara rağmen konuşmuyorsa, onu veterinere götürmeniz gerekir. Ancak onları uzman bir veterinere bu konuyu bir şekilde sorabilirsiniz. Özellikle kuş veteriner hekimleri bu konuda oldukça tecrübe sahibidir.

Kafesini temizleyin

Kullanılmış aksesuarlar depolanmak üzere kaldırılmalıdır.

Papağan muayene edildikten ve çevre koşulları uygun görüldükten sonra, veteriner ek vitamin dozları, sindirim zenginleştirmesi ve yeterli mineral ve vitamin içeren yiyecekler önerebilir. Tabi bu kuştan kuşa fark edecek bir şeydir. Bu konuyu en iyi veteriner hekimler bilir. Bunları kullanmaya başladığınızda, kuşunuz muhtemelen konuşmaya başlayabilir. Dediğimiz gibi kuş veteriner hekimleri özellikle de bu alanda çok tecrübe sahibiler. Kuşunuzun düzenli olarak kafesini temizlemeyi de unutmamalısınız.

Konuşan papağanı beslemek

Tüm kuşlar için aynı sonuçların elde edilemeyebileceğini göz önünde bulundurmak önemlidir. Bu durumda, sahibi kuşu aşırı beslememeye dikkat etmelidir. Bu, kuşlardaki yaygın sorunların ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir. Ancak bazı kuşlar, tüm tedaviler mümkün olan en iyi şekilde uygulansa bile konuşamayabilir ve bu durumda çok ısrarcı olmanın bir anlamı yoktur.

Papağanımı nasıl konuşturabilirim?

Papağanınızın türü ne olursa olsun, basit kelimelerle başlamak iyi bir fikirdir. 'Merhaba', 'kuş' ve 'cicikuş' gibi kelimelerle başlayın. Daha sonra bunlara kelimeler ekleyerek cümleleri öğrenin. İsterseniz, kelime ekleme yöntemini kullanarak kuşa şarkı söylemeyi de öğretebilirsiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar