MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Ölmek Üzere Buldukları Yavru Leyleği Şefkatle Büyüten Söke'li Çift

16.07.2019 09:29:58

Aydın ilimizin Söke ilçesinde yaşayan 70 yaşındaki Meryem İlgin, yol üzerinde bulduğu Efe isimli Leyleği mama ve eşinin tuttuğu balık ile evinde beslediği yavruyu doğaya bırakılması üzere EKDOSD'a teslim etti.

Aydın Söke'de yaşayan 70 yaşındaki Meryem İlgin, yuvasından düşen leylek yavrusunu yolda buldu. Efe ismini verdiği yavruyu evinde büyütüp tekrardan doğaya salınmaya hazır hale getirene dek şefkatle baktı. Söke'ye bağlı Avşar Mahallesi'nde eşi İbrahim İlgin ile çiftçilik yapan İlgin, yaklaşık 2 ay önce evine yakın elektrik direğinin yakınlarında uçamayan leylek yavrusunu farketmesi üzerine leyleği sahiplendi ve evinde beslediği yavruyla özel olarak ilgilendi.

Meryem İlgin ve İbrahim İlginç çifti leyleği mamayla ve İbrahim beyin tuttuğu balıklarla besledi.

Evin salonunda baktıkları Efe ise merhametli çifte hızlıca uyum sağladı. Leylek, kısa zamanda mahallenin de ilgi odağı haline geldi.

Meryem ve İbrahim İlgin çifti "Leyleklere Yeni Yuva Projesi" kapsamında kısa süre önce mahallelerine gelen yetkililere evlerinde besledikleri Efe'yi anlattı. 

Meryem İlgin, evinde beslediği leyleği doğaya bırakılmak üzere Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği Başkanı Bahattin Sürücü'ye teslim etti.

Meryem İlgin, evinde beslediği Efe için geçtiğimiz günlerde Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, yolda elektrik direğinin yakınında bulduğunu ve yuvasından düşmüş leylek yavrusunu bakıma muhtaç olduğundan dolayı evine getirdiğini söyledi.

Meryem İlgin, “Kuşu evimde mama ile büyüttüm. İnanın yavrumdan farksız oldu. Bu süre zarfında yanımdan hiç ayrılmadı. Daha önce ‘Yaşar’ adını verdiğimiz bir leyleği de büyütüp doğaya bırakmıştık. Eşim de leyleğin beslenmesi için balık tuttu. Onlar ailemizin bir parçasıydı.” dedi.

Ege Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi olan Doçent Doktor Ortaç Onmuş da EKODOSD ve diğer paydaş olan kuruluşlar ile bölgedeki leylekler ile ilgilini çalışma yaptıklarını söyledi.

İlgin çiftinin evinde beslediği Efe'nin halkalama çalışmasından kısa bir süre sonra yuvadan düştüğünü anlatan Onmuş, “Eğer leylek sahipsiz kalsaydı ölecekti. Efe’nin hızlıca gücünü kazanmasını sağlayıp göç hareketine katılabilmesi için doğaya bırakacağız.” dedi.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar