MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Neden Evcil Hayvan Satın Almamalıyız!

9.06.2020 12:16:10

Şekilcilik ve hava atma eşyası olarak görülen birçok farklı cins kedi ve köpek, sahipleri heveslerini aldıktan sonra bakamadıkları gerekçesiyle, şanslı olanlar başkalarına sahiplendirilmeye çalışılırken, şanssız olanlar sokağa atılıyor. Barınakta bu tanıma uygun parayla satın alınmış birçok cins kedi ve köpek görülmesinin sebebi de aslında bu uygun olmayan davranıştan kaynaklanmaktadır.

Hediyelik eşya gibi satın alınıp sokağa atılmış bir sürü sahipsiz ve başı boş hayvan bulunmaktadır. Bunun başlıca sebebi biz insanlar olup heves etme, hediye ya da farklı sebeplerle satın alınıp daha sonra sokağa atmamız neticesinde ortaya çıkmıştır. Yazlık bölgelerde ve piknik alanlarında özellikle bu terk etme ve atma olayları çok sık yaşandığından dolayı bu çevrelerde cins ve petshop’larda satışı olan hayvan ırklarına çok daha fazla denk gelebilirsiniz. Bu konuda bu tip hayvanları satın alanları suçlayabileceğimiz gibi sokak hayvanlarının bu duruma karşı artışı konusunda denetleme mekanizmasında da bir sorun olduğu son derece açık. Kaçak olarak ülkemize getirilen hayvanlar, denetimsiz ve sadece maddi çıkarlar için yapılan üretimler, bu canlıların yapılan alışveriş sonrası akıbetlerinin çok da önemsenmemesi de oldukça büyük bir sorun.

Barınaklarda Sahiplenmeyi Bekleyen Çok Sayıda Hayvan Var!

Bu artan sokak hayvanı sayısı toplum sağlığını da olumsuz etkileyebilmekte. Dışarı artan hayvan nufüsu artışı bulaşıcı hastalık riskini de beraberinde getirmekte. Oldukça fazla sayıda sokak köpeği ve kedisi sahibi olmamız bu canlıların kontrollerinin ve aşılarının yapılmasını güçleştirmekte. Sokak hayvanların sahiplenilmesi ve barınaklardaki hayvanların sahiplenilmesi bu konuda toplum bilincinin geliştirilmesi ve toplum sağlığının korunması açısından önem arz etmekte. Buralarda bir hayvanın sorumluluğu alma ve bakımlarını üstlenme olası kontrolsüz üreme ve çok daha sevgi ve ilgiye muhtaç hayvanların sıcak yuvalara kavuşması konusunda satın almaktan çok daha faydalı ve güzel bir hareket. Belirli kurallar ve yasalar oturtulmaya çalışılsa da günümüzdeki denetleme mekanizmaları yeteri seviyede görülmüyor. Sıcak bir yuva bekleyen barınaklarda ve sokaklarda sayısız güzel ve sevgi dolu hayvan bulunmakta. Barınaklar geçici bakım evleri olup burada senelerce bu hayvanların kalması beklenemez. Çözüm üretmek ve çözümlerin sonuca ulaşmasını desteklemek adına çok daha bilinçli hareket etmeli satın alma girişimini denemeden önce en azından buralardaki hayvanlara şans vermeliyiz.

Hayvanseverlikle uzaktan yakından alakası olmayan evcil hayvan satın alma konusu hem onları hem de bu sektörü oluşturan birçok kişinin hala bu işten para kazanmasına ön ayak olarak devam etmesini sağlamaktadır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar