Maine Coon Genel Özellikleri Tarihçesi ve Bakımı

31.10.2019 10:08:29

Tarihçesi

Maine Coon kedi cinsi, fare avlama başarıları ve uzun tüyleri ile ünlenmiş olup, irilikleri ile de çok dikkat çekerler. Kuzey Doğu Amerika’dan çıkan bu kedi cinsi, ismini de buradaki Maine bölgesinden almıştır. İlgi göreceğinin öngörülüp, zamanla tüm dünyaya yayılmışlardır. Nasıl ortaya çıktığı ile alakalı birçok şehir efsanesi olmasına rağmen en akla yatkını, kısa tüylü kedilerle, denizcilerin yanlarında bulunan, uzun tüylü kedilerle çiftleşmesi sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Maine Coon Fiziksel Özellikleri

Yavru gelişimleri 4-5 yaşlarına kadar devam etmekle birlikte tüy uzunluğu ve kürkü ile aslana benzemesi ve uzun vücut yapısıyla da gösterişli durması herkesin ilgisini çekmektedir. Dişileri erkeklerden kilo ve boy olarak biraz daha zayıf kalırlar. 5-9 kg arası ağırlıklara sahip olabilirler. Kalıplı ve kaslı yapıları kendilerini birçok evcil kedi cinsinden ayırır. Sivri uçlu kulaklar, geniş gövde ve kalın bacaklar diğer fiziksel özellikleridir. Karakteristik göz ve kürk rengi olmamakla birlikte, kahverengi tekir renkli ve koyu renk Maine Coon’lar en çok göze çarpanlardır. Kışa ve karlı ortamlara dayanıklı olması, fiziksel özelliklerine baktığımızda kimseyi şaşırtmayacaktır.

 Maine Coon Sağlık Problemleri

Ortalama yaşamları 10-15 yıl sürebilmektedir. Bunda uygun koşulların sağlanması, sağlık ve bakım konusunda gerekli özenin gösterilmesi ve kaliteli mama kullanılması önemli bir kriterdir. Farklı kedi ırklarında da görülmekte olmasına rağmen şimdiye kadar tespit edilmiş genel hastalıkları şu şekilde söyleyebiliriz.

  • Kalça displazisi yaş ilerledikçe ortaya çıkan ve topallığa kadar ilerleyebilecek bir hastalık,
  • Feline hipertrofik kardiyomiyopati kalp kasının kalınlaşması sonucu ortaya çıkar,
  • Polikistik Böbrek Hastalığı isminden de anlaşılacağı üzere böbrek yetmezliğine sebep olur.

Maine Coon Karakter Özellikleri

Devasa büyüklüğüne rağmen kolayca evcilleştirilmesi ve insana alışması en bilinen özelliğidir. Akıllı, her şeyi kolay öğrenmesi, avcılıktaki ustalıkları onları oyuncu ve çok hareketli olmaya itmektedir. Sahibiyle güçlü bir bağ kurabilen bu ırkta, dişiler daha sessiz ve az hareket ederken erkekleri daha hareketlidir. Cüsselerine göre kibar karakterleri olmasına rağmen acıkınca, ses seviyeleri biraz yükselebilir.

Maine Coon Bakımı

Uzun tüyleri sebebiyle sizleri en çok uğraştıracak konu muhtemelen burasıdır. Bu durum dışında ekstra bir bakım yapmanız gerekmemektedir. Sağlıklı ve uzun bir ömre sahip olması için, genel aşıların ve rutin testlerin yapılması, kaliteli mama ve düzenli kum kabı temizliği yeterli olacaktır. Ölü tüylerin dökülmesini azaltmak ve tüy döküm seviyesini minimuma çekebilmek için haftada 2-3 kez, tüy yapısına uygun fırça ile taramak yeterli olacaktır. Kum, mama ve su kabının belirli aralıkla temizlenip, yıkanması her evcil dostumuzda yaptığımız gibi oldukça elzem bir durumdur. Sudan çok hoşlanmayan bu ırkta, sıcak havalarda banyo yaptırılması da kürk yapısının parlak ve yumuşak kalmasının korunmasında yardımcı olabilir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar