Leopard Gecko Bakımı Sağlığı ve Beslenmesi

12.03.2020 10:22:26

Latin ismi Eublepharis Macularius olan ve bizler arasında bilinen isimleri Leopard Gecko olan bu sevimli canlılar birçok kişi tarafından evcil hayvan olarak beslenilebilmektedir. Sürüngen olarak evcil hayvan beslemek için en ideal canlılardan birisidir. 1000’e yakın gecko türü olmakla birlikte birçoğu laboratuvar ortamında kuluçkada yetiştirildikleri için doğada birçoğunun yaşaması oldukça zor olmaktadır. Kolay bakımı, geniş alan istememesi, sakin canlılar olması, görsel olarak çok sevimli olmaları bu hayvanların tercih edilmesindeki en büyük nedenlerdir.

Fiziksel Özellikleri

Yavruları 7-9 cm arası iken, yetişkinliklerinde erkekleri 25 cm dişileri ise 20 cm'ye kadar uzayabilmektedir. Sağlıklı bakım ve ihtiyaçları karşılanması halinde ev ortamında 6 yıl yaşayabilirler. Kimi canlıların 25 ve hatta 30 yıla kadar yaşadıkları görülmüştür. Doğada yaşayan türleri ise çeşitli hastalıklar ve avlanma tehlikesi nedeniyle bu sayıların yarısı kadar zor yaşam sürebilmektedir. Daha çok geceleri aktif olup gündüzleri saklanma eğilimleri göstermektedir. Vücut ısısı 32 derece olarak ayarlanmalıdır.

Bakımı ve Beslenmesi

Doğal ortamlarında böcek ve bitki gibi besinler yiyen bu hayvanların ev ortamında da çeşitli böceklerle beslenmesi gerekmektedir. Doğadan topladığınız böceklerin üzerlerindeki toz ve kimyasal ilaçların evcil dostunuz üzerinde toksinler içerebileceğini göz önüne alarak yem olarak satılan canlı böcekler veya kendinizin yetiştirdiği böceklerle onları beslemeniz çok daha uygundur. Unkurdu, çekirge, cırcır, tartara ve hamam böceği en sevdiği böcek türleri arasındadır. Tek düze beslememek ve besin çeşitliliği yaratmak bu canlıların gelişiminde ve sağlıklı büyümesinde önemlidir. Ayrıca bu tip canlıların canlı yem ile beslenmesi çok önemlidir. Arada bir evcil dostunuzun durumuna göre kalsiyum takviyesi ve multi-vitamin desteği vermeniz de önemlidir. Çok fazla derin olmayan bir kapta günlük olmasa bile güç aşırı tazelemeniz gereken bir su kabı evcil dostunuzun yaşam alanında bulunmalıdır.

Yaşam Alanı (Teraryum) Kurulumu

Bu canlılar tırmanamadıkları için kuracağınız yaşam alanının taban zemininin genişliği, yüksekliğinden daha önemlidir. Ayrıca 2 erkeğin yan yana bakılması da oldukça sakıncalı olup birbirlerine üstünlük sağlamak adına huzursuzluk çıkarmaları olasıdır. İç kısımda soğuk ve sıcak olmak üzere alanları oluşturmak gelişimleri açısından önemlidir. Deri değişimlerini rahatça yapabilmeleri için soğuk bölgede nem oluşturması adına nem kabı oluşturulmalıdır. O kap içerisinde bu ihtiyaçlarını kolaylıkla gerçekleştirebilirler. Sıcak bölgede bulunması gerekenler, sıcak saklanma ve dinlenme alanı soğuk bölgede bulunması gerekenler, nem kabı, soğuk saklanma alanı, su kabı, kalsiyum kabı ve yem kabı. Termometre ve yapay bitkilerle hem görsel olarak içerisini biraz daha doğal yaşam alanına çevirebilirken içerisinin de ihtiyaçlarına uygun olan sıcaklıkta olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Tüm bunların yanında eğer arzu edilirse, günün yarısı yanacak spot ışık bulundurulmasında bir sakınca yoktur.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar