Kuşlarda Tüy Yolma Sorunu Ve Nedenleri

24.07.2020 12:49:09

Kuşlar rengarenk tüyleriyle ve çeşit çeşit tüyleriyle, içimizi açan ve görsel olarak gözümüze çok güzel gelen canlılardır. Haliyle bu görsel güzellikleri ve gerek konuşan türleriyle evde arkadaşlık yapmak için sahipleniriz. Her canlı dostumuzun problemleri olabileceği gibi, bu dostlarımızında barı problemleri olabilir. Bunlardan bir taneside tüy yolma problemidir.

Kuşlar neden tüylerini yolar?

Muhabbet kuşunuz tüylerini yolmaya başladıysa bunun altında yatan neden genelde psikolojiktir. Yaşam alanından memnun olmayan, uzun süre yalnız bırakılan ve yalnız yaşayan muhabbet kuşlarında tüy yolma sorunu ile karşılaşılma riski oldukça fazladır. Ancak yine de bu sorunun altında herhangi bir fiziksel etken de olabileceğini unutmamak gerek ve mutlaka bir veteriner hekime başvurmak gerekir.

Bunun bir başka nedeniyse strestir

Uzun sürelerce yanlız bırakılan, şiddete maruz kalan, aşırı bir şekilde eğitilmek istenme, veya kafesten hiç çıkarılmamak, sürekli kafeste tutulmak gibi sebeplerden ötürü strese girebilir. aynı zamanda evinizde ki bir tadidattan ötürü rahatsız olup tüylerini yolma eğiliminde bulunabilir.

Güneş Işığı Görememek

Güneş ışığı görememek te kuş için tüy yolma nedenlerindendir. Karanlıkta kalan kuşun tüylerini yolma isteği aşikar. Kuşunuzun kafesini doğrudan güneşin altına değilde güneş ışığı alan aydınlık bir yere koymanızda fayda var.

Dikkat Çekme Amacı İlede Tüylerini Yolma Eylemini Gerçekleştiriyor Olabilir

Kuşlar sahiplerinin onlara ilgi göstermelerini isterler. Ve yanlarına gidip yapmaması için ona kızdığınızda bu alışkanlığnı devam ettirecektir. Bunu yerine tüylerini yolmadıkları zaman onları sevdiği yiyecekler ödüllendirmeniz. Bu alışkanlıktan vazgeçmelerini sağlayacaktır.

Uykusuzlukta Tüy Yolmalarına Neden Oabilir

Kuşların dinlenmeleri için 10 saat kadar bir süre uyumaları gerekmektedir. Haliyle uyumaları ve uyudukları ortamın sessiz olması gerekmektedir. Uykusunu alamayan bir kuş, tüy yolma eğilimi gösterecektir.

Bir Diğer Sebeplerden Biriside Yanlızlıktır

Kuşlar yanlızlığı pek sevmezler uzun süre yanlız kalan kuşlar sıkıtıdan tüylerini yolabilirler. Bu sebepten ötürü kuşunuzu uzun süre yanlız bırakamamalısınız. Ayrıca boş zamanlarınızda onunla ilgilenerek oynamanızda sosyalleşmesi ve bu gibi eğilimler göstermemesi açısından yararlıdır.

Başka Bir Kuşun Tüylerini de Yoluyor Olabilir

Kuşunuz başka bir kuşun tüylerini yolma eğilimde gösterebilir. Kuşunuz, kendi tüylerini yolmaktan ziyade varsa kafesteki başka bir kuşunda tüylerini yolma eğiliminde bulunabilir. Bunun nedeninin ne olduğunu öğrenmeniz için, en yakın veteriner hekime başvurarak, konu hakkında destek almanız daha sağıklı olacaktır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar