MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerin Ortalama Ömürleri Ne kadardır?

26.06.2020 12:57:46

Her canlının bir ömrü olduğu gibi,  can dostlarımızın da ortalama bir ömür süreleri vardır.

Aslında bunu bilmek tam anlamıyla mümkün olmamakla birlikte dostunuza yaşatacağınız hayat standartları ile doğru orantılıdır. Ayrıca köpeklerin genetikleri, ırkları, aile soyları gibi faktörler de sizinle beraber kaç yıl geçirebileceğini önceden kestirmenize yarayabilir.

Köpeğinizin yaşam süresi boyunca beslenme alışkanlıkları doğru mama kullanımı çevre faktörleri sosyal bir yaşam sürmesi gibi faktörler de göz önünde bulundurulduğunda daha güzel ve kaliteli bir ömür sürdürmesine yardımcı olacaktır.

Peki bu Kriterler Doğrultusunda Ortalama Kaç Yıl Yaşarlar?

Chihuahua, Shih Tzu, Pug veya Lhasa Apso gibi küçük ırk köpeklerin ortalama ömürleri 17 ila 20 arasındadır. Yani aslında minik ırk köpekler nedendir bilinmez, büyük ırk köpeklere oranla daha uzun yaşarlar.

Orta ırk kabul edilen Chow Chow ve Avustralya çoban köpekleri  13 ila 15 yıl yaşamaktadır. Hayvanlar aleminin en zekilerinden olan, Golden Retrievers gibi büyük ırk köpekler ise 10 ila 13 yıl yaşarlar.

Kırma Diye Adlandırdığımız Melez Köpekler Ne Kadar Yaşar?

Kırma köpeklerin öz soy köpeklere nazaran daha uzun yaşadıkları bilinmektedir. Aslında bu bilgiyi doğru olarak kabul edebiliriz. Kırma köpeklerin iki farklı ırkın birleşmesinden meydana gelmesi daha güçlü bir bağışıklık sistemi ve fiziksel anlamda daha yeterli bir ırk olmasından da anlayabiliriz.

Aynı soy köpeklerin çiftleştirilmesi safkan ırkın çoğalmasını, üremesini sağlayacaktır ama öz soydan gelen çeşitli genetik rahatsızlıklarında sonraki soylara aktarılmasına neden olacaktır. Bağışıklık sistemlerinin zayıf olması, doğurganlık sorunları, anomali, dejeneratif hastalıklar (kanser, depresyon, Alzhiemer, kronik artrit, eklem ve kas ağrıları, fibrokistik meme, fibromiyalji), ve öğrenme güçlüğü gibi. Öte yandan kırma köpekler her ne kadar öz soyun tam anlamıyla biyolojik özelliklerini taşımasalar da saydığımız bu genetik sorunları bir sonraki soya aktarılamayacağı  daha uzun sağlıklı bir ömür sürdürebileceklerdir. Ve şunu da unutmayın ki onlar bizim en sadık dostlarımız onlara ne kadar kaliteli bir ömür sağlarsak tüm masumiyetleri ile bizlerle daha uzun yıllar yaşayabileceklerdir.

Dünyanın En Uzun Yaşayan Köpeği 30 Yaşında Öldü

Dünyanın en uzun yaşayan köpeği ise Maggie adında bir orta ırk olan avustralya çoban köpeğidir. Nadirende olsa 20 yaşının üzerine çıkabilen köpekler bulunmakta ancak, maggie 30 yaşına kadar yaşına kadar yaşayarak dünyanın en uzun yaşayan köpeği ünvanına sahip olmuştur. Maggienin yaşı insan yaşıyla 133 e tekabül ediyor.  

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar