MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Dünyanın Bilinen En Akıllı Köpek Irkları

26.06.2020 10:49:52

Her köpek akıllı olup bazı köpekler çok daha kıvrak zekâ ve eğitime yatkındır. Her köpeğin yatkınlığı ve uzmanlık alanı aynı olmayıp kendi içlerinde belli başlı sıralama alabilmektedir.

Her köpek akıllı olmasının yanında bunun üzerine giderek eğitimle pekiştirdiğiniz taktirde ortadaki potansiyel ortaya çıkacaktır. Bazı köpek ırklar ciddi manada sizi bile şaşırtacak şekilde öğrenme kapasitesi ya da bazı yeteneklere sahip olabilir. Sizlere göstermek istediğimiz bazı köpek ırkları olmasının yanında çoğu orta-büyük ırk kategorisindeki köpeklerdir.

Kaniş

Küçük ırk kontenjanından giren bir köpek olan bu ırk gelişim ve yeni bir şeyi öğrenme açısından sahiplerine çok fazla kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca öğrenebildikleri çok ilginç şeylerle de sizleri şaşırtabilir. Yüksek konsantrasyona sahip bu köpekler ayrıca çok sevimli ve enerji doludur.

Rottweiler

Bekçi ve koruma köpeği olmasının yanında fazlasıyla da zekidir. Alman köpeği olup, yüksek zekâ ve olaylara karşı tepki vermesiyle de bilinir. Eğitim açısından yeni şeyleri çabuk kavramaya ve öğrenmeye açıktırlar. İstediğiniz gibi eğitim verebileceğiniz bu köpekler kötü insanların elinde çok daha kötü bir karaktere sahip de olabilir. Geçmişte ve günümüzde koruma, çoban, bekçilik görevleri sürdürürken polis köpeği olarak da asayişe yardımcı olma konusunda kullanılmaktadırlar.

Labrador

Zeki ve nazik bir karaktere sahip olan bu köpekler fazlasıyla atik ve cana yakın bir köpek ırkı da olmaktadır. En akıllı köpekler listesinde de kendisine yer bulabilen bu köpekler genelde hatırlayacağınız üzere deprem arama ve narkotik konusunda güvenlik güçlerine sıkça yardım eden köpekler kategorisindedir. Sabırlı ve güvenilir olmaları da onları fazlasıyla eşsiz ve akıllı köpekler içerisine girmeleri konusunda desteklemektedir.

Avustralya Çoban Köpeği

Sürü kontrol köpeği olup mükemmel çobanlık yapabilmektedir. Genetik olarak bu zorlu göreve yatkın olmaları da işlerini kusursuz şekilde gerçekleştirmelerini sağlamaktadır. İstenen görevi ve yapılması beklenen şeyi anlayan bu köpeklerin şartlar ne olursa olsun başarıya ulaşma dürtüleri ağır basmaktadır. Zeki akıllı ve fazlasıyla itaatkâr köpekler olup bahçe ve çiftlik hayatına uyumlu bir köpektir. Sürüden ayrılan ya da kaçan bir hayvanı kolaylıkla sürü içerisinde tekrar kontrol edebilir.

Papillon

Liste içerisinde en ufak ırk köpeklerden biri olup zekâsı bunun tam tersi yönde üst seviyededir. Eğitime yatkın olup işitme duyuları ve hisleri çok gelişmiştir. Ayrıca yavruyken başlayan eğitim hayatı ileride sizi zekasıyla şaşırtmaya yetecektir. Sevimlilikleriyle de ön plana çıkan bu akıllı köpekler tarihte birçok ressamın çizimlerinde kendilerine yer buldular. Kendilerine çok güvenen bu köpekler erken sosyalleştirilmeleri ve eğitim almaları halinde diğer köpeklerden kendisini öne çıkarmayı başaracaktır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar