MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerin Neden Yüzü Şişer? Sebepleri Nedir?

21.09.2021 17:41:03

Köpeklerin Neden Yüzü Şişebilir?

Köpeklerde yüz şişmesi çeşitli nedenlerle ortaya çıkabiliyor. Ben yaygın olarak, köpeklerde ani yüz şişmesi, alerjik reaksiyonun bir sonucu olarak ortaya çıkar. Daha yavaş gelişen yüz şişmesi, yüz büyümesi veya bir tümörün sonucu olabilir.

Köpeklerde Yüz Şişmesinin Nedenleri

Köpeğinizin şişmiş bir yüze sahip olmasının birçok olası nedeni vardır. Yüz şişmesi altta yatan bir sorunun işareti olduğundan, bu köpekler genellikle uyuşukluk ve iştahsızlık gibi başka hastalık belirtileri gösterir.

Alerjik Reaksiyon

Bir köpeğin yüzü aniden şiştiğinde, genellikle alerjik bir reaksiyondan kaynaklanır. Alerjik reaksiyonlara böcek ısırıkları, arı sokmaları, aşılar, ilaçlar, belirli gıdalar, toksine maruz kalma, polen ve diğer çevresel alerjenler neden olabilir.

Alerjik reaksiyonlar vücutta inflamatuar bir yanıta neden olur. Bu, özellikle yüzde kurdeşen ve şişmeye neden olabilir. Özellikle göz kapaklarının şişmesini fark edebilirsiniz. Boyun da şişebilir ve hatta nefes almayı bile etkileyebilir. Bazı alerjik reaksiyonlar hızla kötüleşerek ciddi nefes alma sorunlarına ve hatta nöbetlere yol açar. Hafif reaksiyonlar az müdahale ile düzelme eğilimindedir, ancak büyük reaksiyonlar acil durumlar olarak kabul edilir.

Diş Sorunları

Yüz şişmesi dişler veya ağız ile ilgili bir sorunla ilgili olabilir,  genellikle bir köpeğin yüzünün, özellikle de gözün altında şişmesine neden olur. Kırık dişler, ağız yaralanmaları ve periodontal hastalık da bir köpeğin yüzünün şişmesine neden olabilir.

Travma

Bir yaralanma yüz, kafa veya cilde yüz şişmesi neden olabilir. Hayvan ısırıkları ve diğer yaralar gibi yaygın yaralanmalar şişmeye neden olan enfeksiyonlara yol açabilir. Yılan ısırıkları, ısırık vücudun başka bir yerinde olsa bile, sıklıkla yüz ve boyunda şişmeye neden olur.

Köpeklerde Yüz Şişmesi Tedavisi

Köpeklerde yüz şişmesinin uygun tedavisi genellikle nedene bağlıdır. Tedaviye devam etmeden önce tavsiye için veterinerinize başvurmanız önemlidir.

Aşırı alerjik reaksiyonlar ve majör enfeksiyonlar, hava yolunun şişmesine ve nefes almayı engellemesine neden olabilir. Bu acil bir durumdur; hemen en yakın veterinere gitmeniz gerekir.

Hafif ila orta derecede alerjik reaksiyonlar, evde ilaç kullanılarak tedavi edilebilir. Köpeğiniz normal nefes alıyorsa ve nispeten normal davranıyorsa bir reaksiyon hafif ila orta dereceli olarak kabul edilir. Bu durumlarda, veterineriniz reçetesiz satılan bir antihistaminik vermenizi tavsiye edebilir. Köpeğinizin yüzü başka bir nedenle (veya bilinmeyen nedenlerle) şişmişse, bir sonraki adım köpeğinizi muayene için veterinere getirmektir. Veterineriniz teşhise göre tedavi önerecektir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar