MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerin Kavga Etmesine Dair 5 Neden

29.10.2020 14:07:35

İnsanlara ve çevrelerine bağlılıklarıyla bilinen bu tatlı dostlarımızın zaman zaman kendi aralarında ilişkinin dozunu kaçırıp kavga ettiklerine şahit olmuşsunuzdur. İçgüdüsel sebeplerle olabileceği gibi çevresel faktörler yüzünden de bu kavgalar çıkabilir. Yaş ya da ırk fark etmeksizin her köpeğin kavga etme nedenleri belli başlı maddeler altında olmak üzere aynıdır. Yavru iken dahi bu davranışları sergilemesi muhtemelen olan bu dostlarımızın bazen oyun amaçlı bazen içgüdülerinin tetiklemesi sonucu başka bir köpeğe kardeş olsa bile saldırgan tutum sergilediği görülebilir. Köpekler neden kavga eder? Konumuzun başlığında da sorduğumuz üzere bunun sebeplerine tek tek göz atalım.

Oyun Oynarken

Genelde yavru iken görüldüğü düşünülse de köpekler yetişkin hallerinde oyun oynarken dahi kantarın topunuzu kaçırabilirler. Oyunların sonu siz müdahale edene kadar çoğunlukla kavgayla biter. Karakteristik olarak hırçın bir köpek olmasa da karşısındaki köpekten tahrik olabilir. Köpekler her ne kadar evcil hayvanlar olsa da sanıldığı kadar oto kontrolleri yüksek değildir. Bu tip bir hırlaşma ya da oyunun kavgaya döneceğini hissettiğiniz anda müdahale etmekten çekinmeyin.

Çiftleşme Dürtüleri

Köpeklerin de çiftleşme isteği, dişiyi ya da erkeği etkileme ve kıskançlık gibi huyları vardır. Alanına yaklaşan farklı hem cinsler arasında bu rekabet aynı doğada olduğu gibi şehir hayatında da süregelmektedir. Ayrıca kendine eş olarak gördüğü dişi köpeğe üstünlük sağlamak isteyen erkek köpeklerin de dişilere sert davranıp, kavga çıkarma ihtimalleri az değildir.

Sahiplendiklerini Koruma

Bu durum siz sahibini korumak amaçlı olabildiği gibi, herhangi bir oyuncağı ya da yemeği konusunda da sonuna kadar kavga edebilmesine neden olabilir. Evcil dostlarımız sevdiği kişileri ya da nesneleri sonuna kadar korur ve savunur. Bu durum içgüdüsel bir olay olup kendi cinsleriyle kora kor bir mücadele içine girmesine neden olur.

Çevresinin Kontrolü

Köpekler yaşadıkları ve sahiplendikleri alanı kontrol ederler. Kendi alanlarına da başka hayvanların yaklaşmasından nefret ederler. Bahçeye ya da sokağına giren bir kedi ya da köpeğin oradaki sürü lideri köpek tarafından kovalandığını, kavgaya tutuştuğunu görmeniz sizi şaşırtmamalıdır.

Doğal İçgüdüler

Sebepsiz yere köpeklerin birbirleriyle frekanslarının uyuşmaması sonucu da kavga çıkabilir. İçgüdülerinin onlara karşı insanların aksine verdiği karakteristik davranışlar nedeniyle başka bir köpekten hoşlanmaması ve ona üstünlük kurmak istemesi nedeniyle aniden üzerine atlayabilir. Ayrıca karşısındaki köpeğin onun açısından bir tehdit unsuru olması da doğada yaşam mücadelesi veren ya da evcil köpeklerde kavga nedeni olmaktadır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar