MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerin İlgi Çekmek İçin Yaptığı Davranışlar

20.11.2021 11:00:08

Bugün sizlere köpek dostlarımızın ilgi çekmek için sergilediği davranışları derleyeceğiz. Onlar sevgilerini göstermekte oldukça cömerttir. Direkt olarak iletişimde bulunan, insan duyguları ile empati yapabilen köpek dostlarımız, sevgi ve ilgi görme gereksinimi duyarlar. Köpek dostlarımız sahiplerine en sadık cinslerden birisidir. Sürekli olarak sahiplerinin yanında olmayı isterler. Canlarını tehlikeye atabilecek kadar bizleri korumayı içgüdü haline getiren köpekler, koşulsuz şekilde bizi severler. İlgiyi üstlerine çekmeye bayılan minik dostlarımız, eğer dikkatiniz başka yönde ise ilgiyi üstlerine çekmek için elinden geleni yaparak birçok farklı davranışa yönelirler. Bu ilgiyi çekme çabası tamamen masumdur. Konunun altında, oyun isteği ve sevgi yatar. Ayrıca, onları gezdirmenizi istedikleri için bu davranışları benimserler. Elbette mama isteği de bu davranışlara onları itebilir.

Havlayarak İlgi Çekmek

İçgüdüsel olarak havlayan köpek dostlarımız, ilgiyi çekebilmek için de havlar. Havlamanın birden fazla çeşidi vardır ve hepsine yüklenebilecek anlam birbirinden farklıdır. Eğer köpek dostunuz ön ayaklarını size uzatacak şekilde havlıyorsa ilginizi çekmek istiyordur. Onlara odaklanmadığınızı iyi bir şekilde hissedebilirler. Durum böyle olunca ise havlamanın şiddeti bir miktar yükselir. Ayrıca, vücut duruşu da değişir. Sizler onlarla ilgileninceye kadar havlamaya devam edebilir. Havlamanın son vurgusunda seslerini çatlatarak isteklerini net bir şekilde belli etmek isterler. 

Isırarak İlgi Çekme

Isırma eylemi, köpek dostlarımızın verdiği en sert tepkilerden birisidir. Köpekler, onlara bakan kişileri kolay kolay ısırmaz. Ancak, ısırma tepkisi, ilginizi çekmek için bir yoldur. Her şeyi denemiş, artık sabrı tükenmiş bir köpek ısırmaktan geri kalmayabilir. Bu durum karşısında, onlara bakan kişilerin bacağını ya da elini ısırabilir. Eğer sizin canınızı acıtmak istemiyorsa, kıyafetlerinizi ısırarak ilgiyi istedikleri yöne çekerler. Ayrıca, bu ısırma davranışı sizi yaralayacak şekilde olmaz. Emin olmalıyız ki bu ısırma eylemi, size kızıldığı için yapılmış bir davranış değildir. Yalnızca ilgi çekmek isteyen köpekler bu davranışta bulunabilir. Dikkat etmemiz gereken bir durum vardır ki o da, ilgi çekmek isterken ısırma eyleminin alışkanlık haline gelmesidir. Bu sebeple, onların bu davranışını yapmaması için yol bulmanız gerekebilir.

Yalayarak İlgi Çekme

Minik dostlarımızın sevgilerini gösterme şekillerden bir tanesi de yalamadır. Bu davranışlarını ilgi çekmekte de kullanabilirler. Onlara odaklanabilmemiz için seçtiği nahif bir yoldur. Elinizi yalayarak dikkatinizi çekemez ise sonraki seçenek yüzünüzdür.

Sahibine Eşya Getirerek İlgi Çekme

Can dostlarımız, özellikle de oyunlar oynamak istediklerinde sahiplerine oyuncak getirir. İsteklerini belli etme şekillerinden bir tanesi olan sahibine eşya getirme eyleminin yanında tasmasını getirerek önünüze koyabilir. Ayrıca, onlarlla zaman geçirmeniz için size bir hediye sunabilir.

Pati Uzatarak İlgi Çekme

Bazı minik dostlarımız onlara bakan kişiler ile iletişim kurmak için ısırma yolunu tercih edebilir. Bazıları ise ıslak burunlarını ve patilerini uzatarak varlıklarını hissettirirler. Bu durum, ısırma eyleminden çok daha yumuşak bir olaydır. Patisini size uzattıktan sonraki hamlesi fiziksel temas olacaktır.

Göz Teması Kurarak İlgi Çekme

Onları o kadar seviyoruz ki her hareketleri bizim için bir anlam taşıyor. Dikkatlerini çekecek herhangi bir noktaya kilitlenmedikleri sürece ya da mama yemediklerinde, sözün özü şudur ki uyanık oldukları her vakitte sizleri kollamayı tercih ederler. Gözleri sürekli onlara bakan kişinin üzerinde olan can dostlarımız, göz teması kurmanız için can atar. İlk iletişim sizlerle olan göz temasıdır. Bu sebepten dolayı ilginizi çekmek isteyen minik dostlarımız sizin görüş alanınıza girerek bakışlarınızı yakalamak isteyebilir.

Sizlere bu yazımızda köpeklerin ilgi çekmek için sergilediği davranışları derledik. Bizi takip etmeyi unutmayın.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar