MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedileri Mutsuz Eden Davranışlar Nelerdir?

19.11.2021 10:28:59

Kedi dostlarımızı en çok ne üzer? Miniklerimizi üzecek şeylerin yanıtlar birden fazla olsa da onları mutlu etmek düşünülenden daha da kolaydır. Onların vücut dilini okuyabilmek çok önemlidir. Üzüldüklerinde endişeli tavırlar sergileyebilirler. Her kedi dostumuzun kendisine has karakteri vardır. Bu sebeple, her kedinin olumsuzluğa olan davranışı da farklılık gösterir. Bazıları o an kendini temizlemeyi bırakabilir. Bir diğerleri ise korunaklı yerlere sığınır, kendi içine kapanır. Bu içeriğimzde sizler için onları üzebilecek davranışları derledik.

Belki de En Üzücüsü: İhmal Edilmek

Kedi dostlarımız rutinlerinin bozulmasından, yalnız kalmaktan ve ilginin üzerinden çekilmesinden pek de hoşlanmazlar. İhmal edilmek kedi dostlarımızı üzen konular arasında başı çeker. Bazı efsanelere göre, kedi dostlarımız yalnızlıktan mutlu olduğunu söylese de kediler sosyaldir. Sevdiği insanlarla vakit geçirmeyi seven kediler, ihmal edilmeyi asla sevmez. Sürekli yalnız kalan ve ihmal edilmiş olan kediler kronik olarak mutsuzluk ve depresyon yaşayabilirler.

Aşırı Sevgi: Sarılıp Sarmalamak

Sessizliği ve sakinliği seven dostlarımız, doğaları gereği köpeklerle karşılaştırıldığında daha bağımsız karaktere sahiptirler. Bazen bacaklarımıza sürtünseler de hatta kucağımıza gelip kıvrılmış olsalar da ani hareketler onları mutsuz edebilir. Aşırı şekilde sarılmak onları hem sinirlendirir hem de mutsuz edebilir. Ayrıca, bu davranışlar tekrarlandığı zaman insanlardan uzak durabilirler. Bu sebeple kedi dostlarımızı severken daha nahif hareketler sergilemeyi gözardı etmememiz gerekir. Örneğin göbeklerinin ellenmesinden pek hoş olmazlar. Eğer onları güzelce sevmek istiyorsanız çene altını ve başını nahif bir şekilde okşamanız yeterlidir. Bu şekilde aranızdaki bağ hem güçlenecek hem de onları mutlu edeceksiniz.

Titizlik: Pis Tuvaletler

Kedi kumları ve tuvaletlerinin temizliği onlar için her şeyden önce gelir. Sürekli olarak pis bir tuvaletle karşılaşan kedi dostlarımız ihtiyaçlarını kuma yapmayı reddedebilirler. Bu durumdan hiç hoşlanmayan kedilerin, kumlarının düzenli olarak temizlenmesi gerekir. 

Tazelik Önemli: Mama ve Su

Bir süre beklemiş mama ve tazelenmeyen sular kedi dostlarımızı mutsuz edebilir. Kediler genelde doğalarında, akan suları ve temiz kaynakları tercih ederler. Suları yenilenmediği vakit, bu durumdan mutsuz olabilirler. Ayrıca, kaplar temizlenmediğinde bu durumdan hiç hoşlanmayıp su içmeyi reddedebilirler. Aynı durum tamamen mamaları için de geçerlidir. Mamaları açıkta bırakmamanız mineral ve vitamin açısından da önemlidir. Her öğünde taze bir şekilde mama ve sularını vermeyi ihmal etmemelisiniz.

Çok Fazla Ses: Misafirler ve Gürültülü Ortam

Kediler oldukça sakin, sessiz ve alışık olduğu ortamlara bayılırlar. Ne kadar erken dönemde sosyalleştirmeye başlarsanız başlayın onlar doğaları gereği misafir ve gürültülü ortamları sevmeyebilir. Gülmeler, yüksek sesle konuşmalar, insanların onları sevmeye çalışmaları mutsuzluğa itebilir. Yabancı insanların yanında güvende hissetmeyen kediler, konforunu artırmak için ortamı terkedebilir. 

Bu Çok Üzücü: Kayıp

Aile üyelerinden birisinin vefatı, kediler de dahil olmak üzere evdeki herkes için üzücü bir konudur. Kediler başlangıçta depresyona girebilir. Başlangıçtaki bu kötü deneyim onlar için genelde geçici olsa da diğer zamanlara göre daha fazla ilgiye ve sevgiye ihtiyaç duyarlar.

Sizlere bu yazımızda kedi dostlarımızın en mutsuz olduğu konuları derlemeye çalıştık. Bizleri takip etmeyi unutmayın.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar